ÇİN’DE ASTRONOMİK KAYITLAR OLDUĞU ÖNE SÜRÜLEN 2 BİN YILLIK KAYA OYMALARI BULUNDU

Arkeologlar, iki yıl süren bir araştırmadan sonra, Çin’in İç Moğolistan Özerk Bölgesi´nde bulunan 2 bin yıllık kaya oymalarının astronomik anlatımlar olduğunu doğruladı. İç Moğolistan Normal Üniversitesinden arkeolog Wu Jiacai, bölgenin başkenti Hohho´daki Yinshan Dağları´nda, beş adet kaya oymasının bulunduğunu söyledi.

Yinshan Dağları, antik kaya resimleriyle ünlüdür ve oymalar arkeologların 2015 yılındaki araştırmaları sırasında bulunmuştur. Bulunan bu oymaların çapları 6-10 cm arasında iken, derinlikleri 2 ile 7 cm arasındadır. Arkeolog Wu, bunların insan yapımı olduğu anlaşıldıktan sonra anlamlarını araştırmaya başladıklarını söyledi.

 

Araştırmacılar, oymaların Çin’in Savaşan Devletler Döneminin sonlarında (MÖ 475-221) yapıldığını teyit etmek için bir tarihleme tekniği olan mikro-erozyonu kullandılar. Bu teknik sayesinde bu oymaların Venüs, Jüpiter, Merkür, Mars ve Satürn’ü temsil ettikleri keşfedildi.

 

Arkeologlara göre, oymaların arasındaki uzaklık, bu beş gezegenin MÖ 204 yılındaki tahmini konumunu andırıyor. Ayrıca oymada kullanılan kayalar renk ve içerik açısından da farklı. Örneğin, "Merkür" bir derenin yakınındayken, "Mars" kızıl bir kayaya oyulmuştu.

 

Wu, bu oymaların aslında ataları tarafından yapılan astronomik bir kayıt olduğunu ifade etti. Wu’ya göre tarihsel bilgiler, Xiongnu'nun (Hiung-nu/Hun) lideri olan Modu'nun (Mao-tun/Mete) MÖ 204'te düşmanlarını yendiğini ve dağın eteğindeki dua ettiği bu yerde gezegenleri tasvir eden oymaları yaptığını gösteriyor.

 

Xiongnu (Hiung-nu/Hun), bugünkü Moğolistan ve Kuzey Çin çevresinde, geniş bir alanı iskân eden göçebe bir kabileydi. Onlar İlk imparatorluklarını MÖ 3. yüzyılda kurmuş ve sonunda Han Hanedanlığı döneminde (MÖ 206 - MS 220) fethedilmişlerdi.

 

Wu son olarak, “Antik astronomik anlayışı incelememize yardımcı olan oymalar sadece beş gezegenin konumsal bilgilerini göstermekle kalmıyor aynı zamanda her birinin özelliklerini de ortaya koyuyor” dedi.

 

http://europe.chinadaily.com.cn