ÇİN´DE BİR GENERAL VE PRENSESİN ANTİK MEZARI BULUNDU

Çin’de bir generalin ve (eşi olan) bir prensesin antik bir mezarı bulundu ve bu çiftin 18 Mart 564’te aynı mezara gömüldüğü keşfedildi. Mezardaki gömü eşyaları, çoğunlukla toprak figürinler olmak üzere toplam 105 parçadan oluşuyordu. Renkleri korunmuş bu figürinlerin savaşçıları, develeri ve öküz arabalarını temsil ettiği belirtildi.

Mezarda bulunan bir kumtaşı yazıt, mezar sahipleri olan General Zhao Xin ve eşi Prenses Neé Liu çiftinin yaşamını anlatıyor.

 

 

Yazıtta “Heqing döneminin üçüncü yılının ikinci ayının 20. gününde (araştırmacılar 18 Mart 564’e karşılık geldiğini düşünüyor) birlikte toprağa verildi” şeklinde bir ibare de yer alıyor. Zhao Xin, 550’den 577 yılına kadar Kuzey Çin’in bir bölümünü kontrol eden Kuzey Qi hanedanı yöneticilerine hizmet ettiği biliniyor. Mezardaki yazıt Xin’in ayrıca, Çin’in farklı bölgelerinde bazen bir general, bazen de bir vali olarak çeşitli görevler üstlendiğini belirtiyor.

 

Zhao Xin, son olarak Huangniu Kasabası olarak bilinen bir yerde garnizon generali olarak görev yaptı ve garnizonun zafer kazanmasına yol açtı. Yazıtta bu durum, “Binlerce insan ruhlarını kaybetti; o, Yi barbarlarını bertaraf etti ve düşmanlarının kökünü kazıdı” şeklinde geçiyor. Prenses Neé Liu’nun kitabesinde ise prensesin alçakgönüllü ve mütevazı ayrıca samimi olduğu anlatılıyor.

 

Zhao Xin, yazıta göre garnizon generali iken 67 yaşında öldü.

 

 

Fakat bu durum kendisinin ve eşinin neden aynı anda gömüldüğünü göstermedi. Bu konuyu aydınlatacak olan kemiklerin ayrıntılı bir analizi ise henüz yayınlanmadı. Arkeologlar, mezarın doğu Taiyuan kentinin yakınında “Fenhe Nehrinin batısındaki Xishan Dağlarının doğu eteklerinde” bulunduğunu söyledi. Onlara göre dağın konumu bazı sembolik değere sahip olabilir.

 

Mezarlık Ağustos 2012 ile Haziran 2013 yılları arasında kazılmıştı. Fakat bu bulguyu açıklayan makale 2015 yılında Çin’de bir dergide, daha sonra ise İngilizceye tercüme edilerek yayınlandı. Arkeologlar bu makalede mezarlık alanında 69 mezar daha ortaya çıkardıklarını açıkladılar

 

http://www.livescience.com/