ÇİN’DE BULUNAN PİŞMİŞ TOPRAK ORDUSU GENİŞLİYOR

Çin’in ünlü pişmiş toprak ordusu güçlenmek üzere. Antik başkentte bulunan gömü alanında yapılan yeni kazılarda, 1500 tane daha gerçek ölçekli kil figürün ortaya çıkması bekleniyor.

Çin’in ünlü pişmiş toprak ordusu güçlenmek üere. Antik başkentte bulunan gömü alanında yapılan yeni kazılarda, 1500 tane daha gerçek ölçekli kil figürün ortaya çıkması bekleniyor.

Geçen Perşembe yeninden başlayan kazılar MÖ 221 yılında yönetime gelen Çin’in ilk imparatoru İmparator Qinshihuang’ a ait yeraltı mezarında 200 m derinlikte gerçekleşiyor. Arkeolog Yuan Zhongyi mezarın yaklaşık 1400 tane daha kilden yapılmış savaşçı heykeli ve 90 tane atlarıyla birlikte at arabası içerdiğini düşündüklerini belirtiyor.  Devam eden çalışmalar bu eserler üzerindeki renkli boyaların da görece iyi durumda olduklarını işaret ediyor.

“Çukur no:2” olarak bilinen bu inanılmaz kazı alanının daha önce birçok etkileyici esere ev sahipliği yaptığı ve yüzü yeşile boyalı bir figürün bunlardan biri olduğu biliniyor.

Shaaxi bölgesinde yapılan daha önceki kazılarda 1974’den bu yana 7000’den fazla savaşı ve at heykeli bulundu.

 

Kaynak: http://www.news.com.au/travel/travel-updates/excavations-reveal-new-terracotta-army-at-ancient-emperors-tomb/story-e6frfq80-1227334856593