ÇİN’DE İMPARATORLUK SARAYINA AİT 2.300 YILLIK LÜKS TUVALETLER AÇIĞA ÇIKARILDI

Eski Romalıların banyoları ile ünlü olduğu herkesçe bilinir. Peki ya Doğu’daki çağdaşları olan eski Çin’de durum nasıldı?

Arkeologlar, yakın zamanda yaptıkları araştırmalarda bu sorunun cevabını aydınlatacak bir keşif gerçekleştirdi.

 

Uzmanlar, imparatorluk sarayının bir parçası olan, oldukça iyi donatılmış tuvaletler açığa çıkardılar. Oldukça gelişmiş bir kanalizasyon sistemine sahip ve zarif fayanslarla döşenmiş olan tuvaletler, günümüzden yaklaşık 2.300 yıl öncesine tarihleniyor.

 

Xi’an Evening News’in haberine göre lüks tuvaletler, bugünkü Xi’an kentinin yakınlarında yer alan Antik Liyang Şehri yerleşmesinin yaklaşık 2 metre altında açığa çıktı.

 

Bu üç adet tuvaletten oluşan yapı grubu Antik Liyang Şehri alanında bulundu ve Qin Hanedanlığının imparatorluk sarayına ait olduğu düşünülüyor.

 

Çin Sosyal Bilimlerin Akademisi Arkeoloji Enstitüsünden araştırmacı Liu Rui, yaptıkları keşfin sarayın yaşam alanı içerisinde yer aldığını belirtiyor.

 

Aynı zamanda arkeolojik araştırma ekibinin başkanlığını yapan Liu, benzer tuvaletlerin sadece eski Xianyang Sarayı’nda bulunduğunu dile getiriyor. Xianyang Sarayı, Çin’in ilk imparatoru olan Qin Shi Huang’a aitti.

 

Bulunan 3 antik tuvaletten 2 tanesi oldukça lüks süitler olarak tanımlandı. Liu, “İki adet banyo kuzey-güney doğrultuda olup küvet, yer zemini ve duvarlar çok zarif fayanslarla döşelidir.” dedi.

 

Banyonun köşesinde yer alan küvet gider ile kanalizasyona bağlanmaktaydı. 

 

Kaynak: http://www.kaogu.cn