ÇİN’DE KURBAN YERİ KEŞFEDİLDİ

Arkeologlar yakın bir zamanda, imparatorlar tarafından kurban sunularına katılmak için kullanılan bir toplanma yeri buldular.

 

Shaanxi Eyaleti Arkeoloji Enstitüsünün verdiği bilgiye göre, bulgular Qin’in sosyal kurumları ve siyaseti (MÖ 221-206) ve Batı Han Hanedanlığının (MÖ 206-MS 24) yanı sıra Çin kültürü üzerine derinlemesine araştırma yapılması için çok büyük akademik değere sahip.

 

“Yongshan Blood Pool” adlı antik kurban yeri, Qin eyaletinin (MS 770-221) başkenti olduğuna inanılan Yongcheng kalıntılarının yaklaşık 15 kilometre güneydoğusunda yer alan Fengxiang'da bulunuyor. Kurban yerinde 2 bin metrekarelik alanı kaplayan kazı çalışmalarını üstlenen ekibin başkanı Tian Yaqi eski kayıtlarla özdeş böylesine bir imparatorluk kurban alanı ile ilk defa karşılaştıklarını söylüyor.

 

Alanlarda çalışan arkeologlar, çoğunlukla kurban sunuları için kullanılmış olan, yeşim taşı maddeleri, bronz savaş arabaları ve atlarını içeren 2.109 kalıntıyı ortaya çıkardı.

 

Çin Sosyal Bilimler Akademisindeki ünlü arkeolog ve akademisyen ve Arkeoloji Enstitüsünün eski yöneticisi Liu Qingzhu’e göre, ortaya çıkarılan bu yeşim taşı figürinleri, alanlarda bulunan bronz savaş arabası ve at süslemeleri, döşemeler ve diğer kalıntılar, bu alanların doğasını ve yaşını tanımlamada önemli bir rol oynuyor.

 

Kurban sunuları dünya genelinde uygarlıkların temel değerlerinden biri olmuştur, ancak bu gibi büyük ölçekli kurban törenleri sadece Çin uygarlığında görülmüştür.

 

http://www.ecns.cn