ÇİN’DE PİRAMİT ŞEKLİNDE GİZEMLİ BİR MEZAR KEŞFEDİLDİ

Çin’de arkeologlar tarafından bir inşaat sahasında yapılan kazılarda piramit şeklinde gizemli bir mezar keşfedildi. Uzmanlar bunun binlerce yıl kullanılan mezarlığın bir odası olabileceğini düşünüyor.

Çin’de arkeologlar tarafından bir şantiyede ortaya çıkarılan mezar yapısı, Henan eyaletindeki Zhengzhou’da, içinde lahitler ile birlikte bir odanın içinde keşfedildi. Uzmanlar, odanın bir mezar yeri olabileceğini ve Çin’in “Altın Çağına”, yani Han Hanedanlığına (MÖ 202 – MS 220) ait olduğunu düşünüyor.

 

Bölgede şu an araştırmalar devam etse de, burada kimin gömüldüğü ve neden gizemli kaldığı bilinmiyor. Çin medyası, altı metre boyundaki bu yapıya, dikkat çekmek üzere (Mısır’daki kadar turist çekmenin mümkün olmadığını bildikleri için) “Zhengzhou Piramidi” lakabını taktı. Yerel basında çıkan haberlere göre eskiden köy olan bu bölgede yeni bir konut inşa etmek için yürütülen çalışmalarda bu keşif yapıldı.

 

Mezarın bulunduğu 30 metre uzunluğundaki ve 8 metre genişliğinde ki oda, “gerçekten büyülü” olarak tanımlandı. Uzmanlara göre bölgede daha önce böyle bir şey keşfedilmedi ve görülmedi.

 

http://www.independent.co.uk