ÇİN’İN BAŞKENTİ PEKİN YAKINLARINDA YENİ BİR ANTİK KENT İLE BİNDEN FAZLA MEZAR BULUNDU

Çinli arkeologlar, başkent Pekin yakınlarındaki Tongzhou bölgesinde, Çin’in Savaşan Devletler Dönemine, yani 2.500 yıl öncesine tarihlenen yeni bir antik kentin yanı sıra binden fazla mezar keşfetti.

 

Etkileyici yeraltı kalıntıları, geçtiğimiz şubat ayından eylül ayına kadar süren ve yaklaşık iki bin uzmanın görev aldığı büyük çapta bir kazı çalışması ile ortaya çıkarıldı. Kazılar mezar ve yapıların yanı sıra antik döneme ait toplam 69 fırın ve on binin üzerinde eser bulundu.

 

Arkeolojik keşifler, Çin Halk Cumhuriyeti Pekin Eyaleti ve Pekin Belediye Kültürel Miras Yönetimi tarafından 24 Kasım’da düzenlenen basın toplantısında tanıtıldı. Yapılan açıklamada 7 ay süren kazı çalışmalarına Çin’e bağlı dokuz farklı arkeoloji teşkilatından uzmanların katıldığı belirtildi.

 

1 milyon metrekarelik alanın araştırıldığı çalışmaların ardından bu alanın 40 bin metrekaresinde kazı çalışmaları yapıldığı ve kazılarda tamamı korunmuş bir antik kent, yaklaşık 1092 mezar, 69 fırın, 10 kuyu ve 3 yol ortaya çıkarıldığı açıklandı.

 

Alanda bulunan farklı dönemlere ait mezarların, Çin’in Savaşan Devletler Dönemi (MÖ 475-221) ile Qing Hanedanlığı (1644-1911) arasına tarihlendiği, antik kentin ise Han Hanedanlığı Dönemine (MÖ 206-MS 220) dayandığı düşünülüyor.

 

Kazı çalışmalarında ayrıca, kil, porselen, bakır, demir, kurşun, tunç ve deriden yapılmış çok sayıda kap da dâhil olmak üzere 10 binden fazla buluntu ortaya çıkarıldı.

 

Antik kentin kalıntılarının bulunduğu, duvarlarla çevrili 350 bin metrekarelik alanda temmuz ve eylül ayları arasında kazılar devam etti. Yapılan çalışmalarda, alanın kuzeyinde 606 metre, güneyinde 575 metre, doğusunda 589 metre ve batısında 555 metre uzunluğunda duvar kalıntıları ortaya çıkarıldı.

 

Yetkililere göre kentin içinde, biri Ming Hanedanlığı ve diğeri Liao Hanedanlığı döneminde inşa edilmiş iki yol bulundu. Ayrıca, güney şehir duvarı boyunca, büyük olasılıkla bir hendeğe ait olduğu düşünülen  13 metre uzunluğunda, 50 metre genişliğinde kalıntılar keşfedildi.

 

Yapılan keşifler ve ortaya çıkan buluntular, Çin’in başkenti Pekin’de 10. yüzyıl boyunca etkin beş ayrı hanedanın kültürü, ekonomik gelişimi ve nüfus artışının incelenmesi için tarihçilere değerli bilgiler sunuyor.

 

 

http://www.dailymail.co.uk/news/article-3972140/Have-archaeologists-lost-ancient-city-1-000-tombs-entire-town-unearthed-near-Chinese-capital.html