ÇİN’İN BİLİNEN EN ESKİ İMPARATORLUK SARAYI KEŞFEDİLDİ

Arkeologlar, Çin’in Xiangfen İlçesindeki Taosi bölgesinde yer alan tarihi kalıntıları günümüzden yaklaşık 4 bin yıl öncesine tarihledi. Şansi Arkeoloji Enstitüsü yetkililerine göre bu kalıntılar Çin’in başkent sistemi hakkında önemli kanıtlar sağlıyor.

Enstitüden Gao Jiangtao yaptığı açıklamada, 2017 yılında sarayın güneydoğu köşesini keşfettiklerini ve bu sarayın tamamen toprak altında korunmuş olduğunu söyledi. Jiangtao’ya göre saray üstün savunma fonksiyonu ile birlikte özenle inşa edilmiş bir yapıyı ve kendine yeten bir sistemi gösteriyor.

 

Dikdörtgen şeklindeki bu site, doğudan batıya doğru yaklaşık 470 metre uzunluğunda ve güneyden kuzeye doğru yaklaşık 270 metre genişliğinde. Yaklaşık 130.000 metrekarelik bir alanı kapsayan saray, kuzey-doğu-güney ve batı duvarından oluşuyor. Bazı köşeleri yıkılmış olmasına rağmen sadece sur duvarlarının temelleri ayakta.

 

Antik dönemlerde, bu tür imparatorluk yapıları sivillerin yaşam alanlarının kraliyet ailesinden ayrıldığı bir sınıf ayrımının göstergesi. Arkeologlara göre Taosi sarayı Antik Çin’de kapital sistemin başlangıcına işaret ediyor. Taosi’nin Çin tarihindeki Beş Efsanevi Yönetici döneminin (MÖ 2600 – 1600) yerleşimi olduğuna inanılıyor.

 

http://www.china.org.cn