DAHA KISA ZAMAN ALAN TARİHLEME TEKNOLOJİSİ MÜMKÜN

Liverpool Üniversitesi’ndeki elektronik bölümü ve elektronik mühendisleri yeni bir karbon tarihleme tekniği geliştirmek için çalışıyor.

Liverpool Üniversitesi’ndeki elektronik bölümü ve elektronik mühendisleri yeni bir karbon tarihleme tekniği geliştirmek için çalışıyor. Bu yeni metot başarılı olursa kemikler üzerindeki karbon tarihleme testleri iki gün içinde sonuçlanabilecek.  Üstelik testler ve analizler, sonuçlanması yaklaşık altı hafta süren şimdiki metottan daha ucuza mal olacak.

Norton Priory Müzesi ve Bahçesi, üniversiteye analiz içim gerekli olan ve deneme amacıyla önceden başka bir teknoloji kullanılarak tarihlendirilmiş hayvan kemiklerini sağlayan kurum. Norton Priory’nın başında bulunan Frank Hargrave’ye göre bu yeni tekniğin potansiyeli inanılmaz derecede. Arazide ve birkaç gün içinde tamamlanabilecek analizler sonucunda arkeologlar ilk defa arazide karar verebilecek ve ona göre harekete geçebilecek duruma sahip olacaklar. Projenin yönetici Steve Taylor ise “İstenilen performansı gösteren ve taşınabilen bir analiz makinasının yapılması zorlayıcı olacak fakat aldığımız finansal destekle ile birlikte buna dair gerçek adımlar atmamız oldukça mümkün” diyerek projenin geleceğinin parlak olduğunu belirtiyor.  

kaynak: http://archaeology.org/news/3133-150331-radio-carbon-dating