DANİMARKA’DA 1500 YILLIK ODİN AMULETİ BULUNDU

Carsten Helm adlı yerel bir araştırmacı 10 ve 12 yaşlarındaki iki oğlu ile birlikte Lolland adasında 1500 yıllık altından objeler buldu.

 

Bulunan bir burgulu altının yanı sıra, Germen Demir Çağında takı olarak kullanılmış altın bir madalyon da ortaya çıktı.

 

Lolland-Falster Müzesinden arkeologlar amuletin üzerindeki resmin İskandinav tanrısı Odin’i tasvir ettiğine inanıyor. Onların bu düşüncesi Odin’in takma adlarından biri olan “En Yüce Olan” yazısını içeren benzer burgulu diğer buluntulara dayanıyordu.

 

Bu daha önceden bilinen bir tip olsa da, nadir ve heyecan verici bir keşiftir.  Tarih boyunca -sonuncusu Lolland’da olmak üzere- onlardan sadece üç tane bulunmuştur ve tüm Kuzey Avrupa’da yaklaşık bin tane vardır.

 

Odin amuleti, bu yıl Danimarka’da yapılmış önemli arkeolojik bulguların yalnızca en sonuncusudur. Bu haftanın başlarında, Ribe’nin doğusundaki bir alanda kazı yapan arkeologlar, aynı bölgede Viking altın madalyasını buldular. 2016 yılının diğer önemli bulguları Hristiyanlığın ne zaman Danimarka’ya geldiği fikrini değiştirebilecek olan bin yıllık bir haç,  Odin’i tasvir eden amulet, 700 yıllık bir sikke topluluğu ve bir çiftçinin arka bahçesinde ortaya çıkan eski Germen yazılı bir kayıp taş içerir.

 

http://www.thelocal.dk/