DELOS ADASINDA YAPILAN SUALTI KAZILARINDA LİMAN KALINTILARI VE GEMİ BATIKLARI BULUNDU

Geçtiğimiz Pazartesi günü, Yunanistan Kültür ve Spor Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 2 Mayıs-20 Mayıs arasında Delos Adasında yapılan sualtı arkeolojik kazılarında antik liman kalıntılarının ve çeşitli dönemlere ait çok sayıda batığın bulunduğu duyuruldu.

Bakanlık yaptığı açıklamada, bu bulguların Delos Adasının; doğu ve batı Akdeniz'i birbirine bağlayan önemli bir ticaret üssü ve çağlar boyunca önemli bir deniz yolu olduğunu kanıtladığını belirtti.

 

Arkeologlar adanın antik limanını kuzeybatı rüzgârlarından koruyan ve şimdi iki metre derinlikte bulunan antik mendirek hakkında geniş çapta bir araştırma yaptılar. Bakanlığa göre mendirek, kabaca 160 metre uzunluğunda ve en az 40 metre genişliğinde etkileyici ve güçlü bir yapıydı. Ancak bu mendireğin yapım tarihi bilinmiyor. Uzmanlara göre bunun için daha fazla arkeolojik ve jeolojik araştırmalara ihtiyaç var.

 

Diğer buluntular arasında, çeşitli yapı kalıntıları ve İtalya ile Batı Akdeniz’den yağ ve şarap taşıyan gemilere ait batıklar (amforalar) yer alıyor.

 

Tüm bu batıklar MÖ 2. yüzyılın sonu ile MÖ 1. yüzyıla tarihlendirildi. Adanın, refahın en üst seviyede olduğu dönemde, Mithridates ve Kilikya korsanları tarafından yağmalandığı biliniyor.

 

http://greece.greekreporter.com