DİŞ FOSİLİ NEANDERTHALLERİN YOK OLMASINDA İNSANIN ETKİSİ OLDUĞUNU İŞARET EDİYOR

Araştırmacılara göre, İtalya’da bulunan antik diş, modern insanların Batı Avrupa’ya yayılmasının bu bölgedeki Neanderthallerin yok olmaya başladıkları dönemle aynı zamana geldiğini işaret ediyor. Buluntular, modern insanın direk ya da dolaylı olarak Neanderthallerin yok olmasına sebep olmuş olabileceklerini gösteriyor.

Araştırmacılara göre, İtalya’da bulunan antik diş modern insanların Batı Avrupa’ya yayılmasının bu bölgedeki Neanderthallerin yok olmaya başladıkları dönemle aynı zamana geldiğini işaret ediyor. Buluntular, modern insanın direk ya da dolaylı olarak Neanderthallerin yok olmasına sebep olmuş olabileceklerini gösteriyor. Neanderthaller modern insana en yakın, türü yok olmuş akrabalarımız olarak biliniyor. Araştırma sonuçları, bir zamanlar Avrupa ve Asya’da yaşamış olan Neanderthallerin modern insanın atalarıyla birlikte olarak ürüyebilecekleri kadar modern insana yakın olduklarını işaret ediyor. Afrika dışındaki her hangi birinin DNA’sının %1,5 ila %2,1’i Neanderthal kökenli olduğu biliniyor.

Yeni yapılan araştırmalar Avrupa’da bulunan Neanderthallerin 41 bin ile 39 bin yıl öncesinden yok olduklarını gösteriyor. Araştırmacılar uzun zamandır Neanderthallerin modern insanlar yüzünden yok olup olmadıkların tartışıyorlar. Bu gizemi çözmek için araştırmacılar modern insanın Batı Avrupa’ya tam olarak nereden geldiğini bulmaya çalışıyorlar. İlk olarak 42 bin yıl önce Avrupa’nın güneyinde ortaya çıkan Protoaurignacianların, modern insanın bu bölgeye girişi konusunda bilgi sağlayabileceği düşünülüyor. Bu kültür, minyatür bıçakları ve kabuk ve kemiklerden yapılmış süs eşyaları ile biliniyor. Uzmanlar Protoaurignacianların Aurignacianların öncüsü olduğunu düşünüyor ve yine onların Orta Doğu’dan (Akdeniz ile Hindistan arasındaki alan da bu alana dahil) batıya doğru yayılan modern insanı temsil ettiklerine inanıyorlar. Fakat Protoaurignacianların modern insan ya da Neanderthal olarak kabul edilmesi konusu uzun zamandır kesinleşemeyen bir konu. Protoaurignacian alanından bulunan fosillerin de tam olarak tanımlanamamış olmaları duruma yardımcı olmuyor.

Araştırmacılar şu anda İtalya’da iki ayrı Protoaurignacian alanından gelen 41 bin yıl yaşındaki dişleri inceliyorlar. Bu alanlar modern insan fosillerinin de bulunduğu yerler olması açısından oldukça önemli. İtalya, Ravenna’de bulunan Bologna Üniversitesinden paleoantropolog Stefano Benazzi “sonunda Batı Avrupa’daki Neanderthaller yok olurken modern insanların orada bulunduğunu söyleyebilecek kanıtımız var” diyor.

Araştırmacılar İtalya’da bir kazı alanı olan Riparo Bombrini’den gelen alt ön dişler üzerinde yaptıkları analizler sonucunda kalın bir diş minesi tabakasına ulaştıklarını belirtiyorlar. İlk araştırmaların modern insan dişlerinin daha iyi beslenmeye ya da daha yavaş gelişime dayalı olabilecek şekilde Neanderthallerin dişlerinden daha kalın diş minesine sahip olduğunu gösterdiği zaten biliniyor .

İtalya’nın Grotta di Fumane olarak bilinen, günümüz modern insanından 52 bin yıl öncesine tarihlenen üst ön diş fosili ile 10 antik modern insan, bir şempanze, 10 tane Neanderthal, iki tane Denisovanlar olarak bilinen modern insan türüne bağlı akraba ve yine İspanya’da bulunan ama insan ağacında tam yeri bilinmeyen bir buluntuya ait DNA sonuçları, bu buluntu ile karşılaştırılıyor. Sonuç, DNA’nın modern insana ait olduğunu gösteriyor. “Bu araştırma birçok değişik alandan bilimcinin katkısı ve işbirliği olmadan asla yapılamazdı” diyen Benazzi  paleoantropologların, moleküler antropologların, fizik antropologlarının, paleoontolojistlerin ve fizikçilerin tarihleme konusunda yardımlarının alındığını belirtiyor.

Protoaurignacianların 42 bin yıl önce Avrupa’da ilk kez ortaya çıkmalarından ve Neanderthallerin Avrupa’daki varlıklarının 39 bin yıl önce son bulmasından dolayı, bu yeni buluntular Protoaurignacianların direk ya da dolaylı olarak Neanderthellerin yok oluşunda rol oynadığını gösteriyor. Modern insanların Neanderthallerin yok oluşunda nasıl bir rol oynadığı henüz kesin olarak bilinmese de Benazzi modern insanın Neanderthallerle bir çeşit yarışa girmiş olabileceğini ya da oldukça basit bir şekilde Neanderthalleri de kendi gruplarına katmış olabileceklerini söylüyor. Ayrıca, ilk araştırmalar Avrupa’daki Neanderthallerin modern insanlar bölgeye gelmeden önce yok olmaya başlamış olabilecekleri düşüncesini de savunuyor. Neanderthallerin bu zamanda genetik çeşitliliklerinde düşüş yaşadıkları biliniyor. Benazzi şaka ile karışık “Neanderthallerin yok oluşunda modern insanın payı olduğunu kanıtlamanın tek yolu bir Neanderthalin kafasına bıçak saplayan modern bir insan kalıntısı bulmak” olduğunu belirtiyor. Araştırmacılar şimdi daha fazla Protoaurignacian insan kalıntısı bulmayı umut ediyor. Benazzi “modern insanlarla Neanderthallerin çiftleşip ürediklerine dair DNA kalıntısı bulmayı umut ediyoruz” diyerek çalışmanın gelecekte neler getirebileceğini işaret ediyor. Kaynak:

 

http://www.livescience.com/50590-humans-played-role-in-neanderthal-extinction.html