DÜNYANIN EN BÜYÜK NEKROPOLÜ URFA’DA OLABİLİR!

Tarihi Urfa Kalesi çevresinde yürütülen “Kale Eteği Projesi” çalışmaları sırasında Edessa Kralı Abgar’ın ailesine ait olduğu düşünülen büyük bir kaya mezarı ve mozaikler bulundu.

 

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen  'Urfa Kale Eteği Kaya Mezarları Restorasyon ve Çevre Düzenlemesi Projesi' çalışmaları sırasında yeni bir kaya mezarı ve mozaikler bulundu.  Arkeologlar 45 dönümlük arazi üzerinde sürdürdükleri çalışmalar kapsamında bugüne değin 80’e yakın kaya mezarı restore etti.

 

Son çalışmalarda yeni bir kaya mezarı ve yeni mozaikler bulan arkeologlar, kaza mezarının Kral Abgar’ın ailesinin önde gelenlerinden birine ait olduğunu iddia ediyor. Uzmanlar, Urfa Kalesi’nin tepe yamacının en üst bölümünde bulunan kaya mezarının daha önce bulunanlara nazaran daha büyük olduğunu söyledi. Aynı alanda, başka bir kaya mezarında ise taban mozaiğine rastlandı. Aynı zamanda, proje çerçevesinde incelenen 5.mezarda Süryanice yazıtlar ve ince işlemeler dikkat çekti.

 

Uzmanlar; Kale Eteği,Kızılkoyun ve Dedeosman Mahallesinde bulunan tüm kaya mezarları gün yüzüne çıkarıldığında, buranın dünyanın en büyük nekropol alanı olabileceğini söylüyor.

 

Kaynak: Şanlıurfa Belediyesi