“Efes 2013: Sonuçlar & Keşifler”

Ülkemizin ve dünyanın en önemli kültür miraslarından Efes Antik Kenti sırlarını tarih ve arkeoloji meraklıları ile paylaşmaya hazırlanıyor. Efes Vakfı’nın desteği ile Avusturya Kültür Ofisi’nde bu yıl beşincisi gerçekleşecek

Ülkemizin ve dünyanın en önemli kültür miraslarından Efes Antik Kenti sırlarını tarih ve arkeoloji meraklıları ile paylaşmaya hazırlanıyor. Efes Vakfı’nın desteği ile Avusturya Kültür Ofisi’nde bu yıl beşincisi gerçekleşecek “Efes 2013: Sonuçlar & Keşifler” sempozyumunda, Efes Kazı Çalışmaları Başkanı Sabine Ladstätter liderliğinde Avusturya Arkeoloji Enstitüsü arkeologları ve farklı bilimsel alanlardan uzmanlar 2013 yılında Efes Antik Kenti’nde yürüttükleri projelerle ilgili bilgi verecekler.

 

Sabine Ladstätter sempozyumda yapacağı konuşmada geçen yıl Efes’in tarihiyle ilgili olarak yapılan beklenmedik, ilginç keşifleri de aktaracak. 13.30’da başlayarak akşama kadar sürecek olan etkinlik saat 20.00’de başlayacak güzel bir caz konseri ile sona erecek.

 

Efes Antik Kentinin tarihine yeni bir gözle bakmanızı sağlayacak bu ilginç ve bilgilendirici etkinlikte siz de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

 

Saygılarımızla,

 

Avusturya Kültür Vakfı               Efes Vakfı

 

 

Program:

Efes Günü 

Avusturya Kültür Ofisi İstanbul, Yeniköy Sarayı

28 Şubat 2014,

Sempozyum

13.30   Karşılama Kahve / Çay

 

14.00   Michael Kerschner: The First Golden Age of Ephesus – The Town and its Sanctuary in Archaic Time (Efes’in İlk Altın Çağı – Kent ve Arkaik Zamanlardaki Tapınağı)

 

14.30   Alexandra von Miller: The Archaic Settlement of Ephesus and its Development during the 7th and 6th Century BC (Efes’te Arkaik Yerleşim ve MÖ 7. – 6. Yüzyıllardaki Gelişimi)

 

15.00 Ara

 

15.15   Thekla Schulz-Brize: Monumental Architecture in Ephesus – Architecturally-historic Research of the Serapeion (Efes’in Anıtsal Mimarisi – Serapeion’un Mimarlık Tarihi açısından Araştırılması)

 

15.45   Georg Plattner: The Serapeion and its Decoration – Roman Architecture between Art and major construction site (Serapeion ve Dekorasyonu – Sanat ve önemli bir inşaat sahası arasında Roma Mimarisi) 

 

16.15 Ara

 

16.30   Helmut Brückner – Friederike Stock: Silted, Relocated and Forgotten – the Fate of the Harbours of Ephesus (Çamurla Doldu, Yeri Değiştirildi ve Unutuldu – Efes Limanlarının Kaderi)

 

17.00   Maria Knipping, Pollen write History – a Study of the History of Vegetation in Ephesus (Polen Tarih Yazar – Efes Bitki Örtüsünün Tarihi Üzerine Bir Araştırma)

 

17.30   Ara

 

18. 00 – 18.30 Efes hakkında bir film ve “Efes’in kedileri” (sergi salonunda)        

 

19.00 Ana Sunum - Dr. Sabine Ladstätter; Efes Kazı Çalışmaları Başkanı

 

19.30  Resepsiyon

 

20.00  Avusturyalı – İtalyan Caz İkilisi Ulrich Drechsler ve Stefano Battaglia Konseri