EFESLİ HERAKLEİTOS

Batı Anadolu´nun sonuncu ve en büyük filozoflarından biri olan Herakleitos Selçuk´ta tartışılacak. Selçuk Belediyesi, Leipzig ve Viyana üniversiteleri tarafından düzenlenen sempozyuma Köln Thyssen Vakfı ve Selçuk Artemis Vakfı da maddi destek sağladı. Sempozyumun Ephesos´ta yani Herakleitos´un doğduğu yerde düzenlenmesi, Herakleitos´un yaşadığı dünya hakkında fikir edinebilmek açısından olağanüstü bir fırsat sunduğu vurgulandı.

EFESLİ HERAKLEİTOS

Batı Anadolu'nun sonuncu ve en büyük filozoflarından biri olan Herakleitos Selçuk'ta tartışılacak. Selçuk Belediyesi, Leipzig ve Viyana üniversiteleri tarafından düzenlenen sempozyuma Köln Thyssen Vakfı ve Selçuk Artemis Vakfı da maddi destek sağladı. Sempozyumun Ephesos'ta yani Herakleitos'un doğduğu yerde düzenlenmesi, Herakleitos'un yaşadığı dünya hakkında fikir edinebilmek açısından olağanüstü bir fırsat sunduğu vurgulandı. 07 - 12 Ekim 2013 tarihleri arasında, Selçuk'ta düzenlenecek uluslararası sempozyumun odak noktası, antik çağın en önemli felsefecilerinden Herakleitos olacak. Sempozyuma felsefe, tarih, filoloji, arkeoloji gibi farklı alanlardan ve Türkiye, Amerika, Rusya, Fransa Yunanistan, Avusturya, Almanya, İtalya ve İngiltere gibi farklı ülkelerden 30 bilim insanı katılacak. Türk katılımcılar İstanbul, Manisa, Muğla, Adana, Ankara ve Bursa Üniversiteleri'ne mensup öğretim üyeleri olacak.

Herakleitos yaklaşık MÖ 540-480 yılları arasında yaşamış olup, şöhretini her şeyin sürekli hareket içinde olduğunu öne sürerek kazanmıştır.