EL DEĞMEMİŞ 1700 YILLIK MEZAR KEŞFEDİLDİ

Arkeologlar Meksika’nın Colima kentinde, Comala dönemine (0- MS 500 arası) ait antik bir mezar keşfetti. Arkeologlar ayrıca mezar çukurunun taşlar ve insan kemikleri ile kapatıldığını tespit etti. Bir düzine erkek yetişkinin kemiklerini ve Kolomb öncesi figürinler ve heykeller içeren 1700 yıllık bu mezar, hiç bozulmadan günümüze kadar gelmiştir.

Mezarın içindeki 12 kafatası ve diğer kemikler gelişigüzel bir biçimde birbirinin üstüne yığılmıştı. Meksika’daki Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsünden fiziki antropolog Rosa Maria Flores Ramirez, bazı kafataslarının hasar belirtilerinin yanı sıra, diş kırıkları ve aşınma gösterdiğini söyledi.

 

Arkeologlar çalışmanın daha ileri aşamalarında, üç mezar seviyesi keşfettiler. İkinci mezar seviyesinde ekip iki kafatasının yanında, bir erkek ve kadını tasvir eden iki adet figürin buldu. Figürinlerin her biri, ince macundan yapılmıştır.

 

Antik Figürler

 

Keşfedilen erkek figür, 39 cm boyunda ve 6 cm genişliğindedir. Figürinin başında boynuz bir başlık, elinde ise bir balta vardır. Kadın figürin ise 32 cm boyunda 14 genişliğinde olup, keskin bir buruna ve üçgen kafaya sahiptir. Figürinin başında bantlı bir başörtüsü, sağ elinde ise tencere vardır. Bunların dışında mezarda ayrıca iki kap daha keşfedilmiştir.

 

Arkeolog Rafael Platas Ruiz, bu eserlerin adak olarak sunulmasının, o dönemde Colima vadisini iskan eden grupların dünya görüşünü yansıttığını; heykellerin, bir Şamanı temsil eden erkek heykelinde olduğu gibi ölenlerin korunmasını sağlayan destekleyici unsurlar olarak görev yaptığını söyledi.

 

Bu bulgular arkeoloji dünyasında nadir eserlerdir, çünkü bu tür mezarlar, arkeologlar onlara ulaşmadan çok önce yağmalanmışlardır. Arkeologlara göre bu mezarın günümüze kadar bozulmadan gelmiş olması, kemik kalıntılarındaki deformasyonları gözlemlemeyi ve hayatlarının nasıl olduğunu bilmek için daha fazla bilgiye sahip olmamızı sağladı.

 

Bölgedeki tek mezarın bu olmaması mümkündür, çünkü Colina vadisinin tamamı MÖ 1500 yılından MS 1500’e kadar sürekli olarak iskan edildi. Kentin farklı dönemlerine ait kültürel kalıntılar bu toprakların altında yatıyor olabilir. 

 

http://archaeologicalnews.tumblr.com/