ELAZIĞ´DA BULUNAN TARİHÎ RÖLYEF VE KURTARILIŞI!

Elazığ´ın Harput Mahallesi´nde 2 bin 700 yıllık olduğu tahmin edilen bir rölyef bulundu. Ağaçlandırma çalışması sırasında tesadüfen bulunan tarihî eserin, bulunduğu yerden çıkarılması sırasında bir görevlinin eserin üzerine çıktığı görüldü.

Elazığ Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı ekipler tarafından, Elazığ'ın tarihi Harput Mahallesi'nde bulunan Nevruz Ormanları alanında ağaçlandırma çalışması yapılırken bir taş bulundu. İşçilerin, bulunan bu taş üzerindeki resimleri fark etmeleri üzerine, Müze Müdürlüğü yetkililerine haber verildi. Jandarma tarafından çevre güvenliği alınmasının ardından Müze Müdürlüğü ekipleri ile Fırat Üniversitesinden öğretim görevlileri incelemelerde bulundu.

 

Fırat Üniversitesi İnsani ve Sosyal Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yüksel Arslantaş, bulunan tarihî eserin, yöre açısından büyük öneme sahip olduğunu belirterek, "Çevremize baktığımız zaman tarihî eserlerin bolca olduğu bir alan olduğu için buranın korumaya alınması, çıkan eserlerin müze tarafından korumaya alınması amacıyla burada şu anda bir çalışma yapılıyor. Çıkan eser, müzeye götürüldükten sonra orada restoratörler çalışacak, ondan sonra üzerinde bilimsel çalışmalar yapılacak" dedi.

 

Arslantaş, "Yöre tarihine ciddi katkılar sunacağını düşünüyoruz. Şu anda bu eser hakkında konuşmak için biraz erken. Çevredeki diğer izlere de bakalım. Ama eski çağlara ait olduğu kesin. Bu eserin bulunması tamamen tesadüf. Orman aracının çalışması esnasında bulunmuş bir şey. Tabi kenarında mezar sandukası kırıkları falan da çıktı. Burası Harput'un eski yerleşim yeri olarak kullanıldığı için, buranın tamamının da belki ciddi anlamda araştırılıp, ileride sit alanı olarak koruma altına alınması icap edecektir. Ama ilk olarak çıkan bu eserin buradan müzeye götürülmesi ve koruma altına alınması ve araştırmacıların üzerinde yeterince çalışması gerekiyor" diye konuştu.

 

Öte yandan tarihî eseri bulunduğu yerden çıkarma çalışmaları sırasında bir görevlinin, tarihî rölyefin üzerine çıktığı görüldü. Bir kenarının kırık olduğu görülen rölyef, uzman ekipler tarafından itinalı bir çalışma ile Müze Müdürlüğü'ne götürüldü. Yapılacak incelemelerin ardından rölyefin tam olarak hangi döneme ait olduğu ve rölyef üzerindeki figürlerin de ne anlama geldiği tercüme edilecek.

 

Cnnturk.com.tr

Milliyet.com.tr