EN ESKİ KURAN-I KERİM

İngiltere’nin Birmingham Üniversitesinin kütüphanesinde bilinen en eski Kuran-ı Kerim örneklerinden biri olduğu anlaşılan el yazması eser bulundu.

İngiltere’nin Birmingham Üniversitesinin kütüphanesinde en eski Kuran-ı Kerim’e ait olduğu düşünülen el yazması sayfalar bulundu. Yapılan radyokarbon tarihleme, el yazması eserin 1370 yıllık olduğunu, yani gelmiş geçmiş en eski Kuran örnekleri arasında olabileceğini gösteriyor.

El yazması bu zamana kadar üniversitenin kütüphanesinde varlığından habersiz bir şekilde Orta Doğu’dan gelmiş başka kitap ve belgelerle bir arada duruyordu. Neredeyse bir yüzyıldır kütüphanede bulunan el yazması eser, Alba Fedeli isimli bir araştırmacının sayfayı bulup dikkatle incelemesi üzerine radyokarbon testine gönderildi ve elde edilen sonuçlar son derece şaşırtıcı oldu.

Üniversitenin özel koleksiyon müdürü Suzan Worall sonuca çok şaşırdıklarını, el yazmasının bu kadar eski olabileceğini hiç tahmin etmediklerini ve sonucun çok heyecan verici olduğunu bildirdi.

Yapılan radyokarbon testi sonucu, parşömen kağıdının 95% olasılıkla MS 568- MS 645 yılları arasında yapıldığını gösteriyor. Birmingham Üniversitesinden David Thomas bu tarihin bizi İslam’ın ilk kuruluş yıllarına kadar götürdüğünü söyledi. İslam’a göre Hz. Muhammed Kuran’daki vahiyleri MS 610-632 yılları arasında almıştır.

Prof. Thomas ayrıca el yazmasını yazan kişinin Hz. Muhammed zamanında yaşamış, onu görmüş, vaat verirken dinlemiş hatta onu kişisel olarak tanımış olabileceğinin de ihtimaller arasında olduğunu vurguladı.

Kuran’da yer alan bazı bölümlerin önce parşömen, taş, palmiye yaprakları ve develerin kürek kemikleri üzerine yazıldığını belirten Prof. Thomas, Kuran’ı Kerim’in daha sonra MS 650 yılında kitap halinde toplandığını aktardı.

Radyokarbon analizinin hata payından ötürü Birmingham Üniversitesinde bulunan el yazmasının bilinen en eski Kuran olduğunu söylemek imkansız, fakat radyokarbon testinin vermiş olduğu en geç tarih olan MS 645, Hicazi el yazısı ile yazılan bu el yazmasının en eski Kuran örneklerinden biri olduğunu gösteriyor.

Dr. Waley Kuran-ı Kerim’in üçüncü halife Hz. Osman’ın döneminde eksiksiz bir biçimde çoğaltıldığını, Birmingham Üniversitesinde bulunan el yazmasının da onun dönemine ya da daha erken bir döneme ait olabileceğini ve bu eserin bulunmasının tüm Müslüman insanlar için sevindirici bir haber olduğunu belirtti.

 

Kaynak: http://www.bbc.com/news/business-33436021