EN ESKİ ŞAMAN BAŞLIKLARI YENİDEN YAPILDI

Avcı toplayıcı törenlerini daha iyi anlamak için, York Üniversitesinden araştırmacılar, çakmaktaşından yapılmış bıçaklar, taş çekiçler ve ateş kullanarak boynuzlu geyiğin kafatasından yapılan şaman başlıklarını deneysel arkeoloji kapsamında yeniden yaptılar.

İngiltere'nin Kuzey Yorkshire bölgesindeki Star Carr isimli Erken Mezolitik Dönem yerleşmesinde ortaya çıkarılan eski şaman kostümleri üzerinde yapılan analizler, avcı toplayıcıların bu başlıklar için çok zaman ve emek harcadığını gösteriyor.

 

Araştırmacılar, Star Carr’da ortaya çıkardıkları ve 24 erkek kızıl geyiğin kafatasından yapılmış başlıkları incelediler. Bu başlıkların hepsi boynuzuyla birlikte kafatasının üst kısmından yapılmıştı. Kafatası başlıkları yapmak için, alt çene çıkartıldı ve üst çenenin önünde delikler açıldı.

 

Üç boyutlu lazer taraması, kesik izlerini ve delikleri ayrıntılı olarak incelemek için araştırmacılara olanak sağladı. Kafatasının iki yüzeyinde de kesik izleri saptandı.

 

Araştırmacılar, avcı toplayıcıların, geyiklerin kafataslarındaki deriyi çıkartmak ve kemiği daha rahat işlenebilir yapmak için onların ateşte pişirilmeden önce kille sarıldığına inanıyor.

 

Bu insanlar ayrıca, kafatasının yükünü azaltmak için kemiği kırıp atmışlar. Bu kafatası fazlalığı ise, avlanma ve balık tutmada kullanılmış olan kancalı bıçak ağızlarını yapmak için kullanılmıştı. Kafatasları artık törensel amaçlı kullanılmadığında ise, bıçak ağızlarına dönüştürülmüş olabilir.

 

Araştırma lideri Aimee Little, nadir bulunun eski bir eserin iç yüzünü anlamamızda, deneysel arkeolojinin ne kadar önemli olduğunu belirtti.

 

Star Carr kazı başkanı yardımcısı Nicky Milner ise, bu başlıkların arkeolojik kayıtlarda oldukça nadir olduğunu ve Britanya içinde yalnızca burada bulunduğunu ifade etti.

 

upi.com