EN İYİ KÜÇÜK BÜTÇELİ ARKEOLOJİ FİLMİ: HAKKARİ´NİN GİZEMLİ TAŞLARI

Yönetmenliğini Gümüşhane’nin belgesel dünyasındaki başarılı ismi Bahriye Kabadayı Dal’ın yaptığı "Hakkâri’nin Gizemli Taşları" belgeseli İsviçre’nin Nyon kentinde dokuzuncusu gerçekleştirilen Uluslararası Arkeoloji Filmleri Festivali’nde ödüle layık görüldü.

Yönetmenliğini Gümüşhane’nin belgesel dünyasındaki başarılı ismi Bahriye Kabadayı Dal’ın üstlendiği "Hakkari’nin Gizemli Taşları" belgesel filmi, Uluslararası Arkeoloji Filmleri Festivali’nde ödül aldı. Belgesel filminin ilk gösterimi 24-28 Mart tarihleri arasında 9.Uluslararası Arkeoloji Filmleri Festivali kapsamında İsviçre’nin Nyon kentinde  gerçekleştirildi. Festivalde, 1998 yılında Hakkari kent merkezinde bir okul inşaatı sırasında tesadüfen ortaya çıkan 13 Stel’in (Dikilitaş) gizemli öyküsünü konu edinen belgesel film "En iyi küçük bütçeli arkeoloji filmi" ödülünü kazandı. Düzenlenen kapanış töreninde ödülü, Filmin yapımcısı Burak Dal aldı. Film Türkiye’ de, Mayıs ayı içerisinde düzenlenecek  "TRT Belgesel Ödülleri 2015" ile İstanbul’da,"Uçan Süpürge 18. Uluslarası Kadın Filmleri Festivali" ile de Ankara'da izleyici ile buluşacak.  

Gümüşhane.gen. tr ile görüşen ödüllü yönetmen Bahriye Kabadayı Dal, Torul İlçesine bağlı Zigana Köyünden bir ailenin çocuğu olarak 1977 yılında İstanbul’da doğduğunu, bu güne kadar otuzun üzerinde belgesel film projesinde çalıştığını, son olarak Bayburt’ta bulunan Baksı Müzesi ile ilgili belgesel projesini tamamlamak üzere olduklarını belirtiyor.  Dal Gümüşhane ile ilgili bir belgesel yapmayı çok istediğini, Gümüşhanenin tarihi, kültürü sosyal yapısı ile belgesel anlamında işlenmemiş bir cevher olduğunu ve bu topraklara olan borcunu uygun şartlar oluştuğunda ödeyeceğini belirtiyor.   

Filmin tanıtım videosunu aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz. 

Kaynak: http://www.gumushane.gen.tr/v2/gumushane/belgesel-dunyasinda-basarili-bir-gumushaneli-h11613.html#ixzz3WtKIbFIa