FİLİSTİNLİLERİN KÖKENLERİNE DAİR YENİ BULGULARA RASTLANDI

Antik Filistinlilere ait yüzlerce mezarlık alanı, bu gizemli halkın kökenine dair önemli ipuçları verebilir.

 

İsrail kıyısında yer alan yaklaşık 3 bin yıllık bir mezarlık, Eski Ahit’te İsraillilerle savaşan gizemli bir halk olarak bilinen Filistinlilerin ölü gömme geleneklerine eşi benzeri olmayan bir bakış açısı sunuyor.

 

 

Sadece küçük bir bölümü araştırılan Aşkelon mezarlığında yürütülen çalışmalarda, bebeklerden yetişkinlere kadar en az 227 bireye ait kalıntılar ortaya çıkarıldı. Harvard Semitik Müzesinin arkeoloğu ve kazı direktörü Adam Aja, ilk kez resmi bir Filistin mezarı bulduklarını ve yaklaşık yüz yıllık bir süreçte 1200 kişinin buraya defnedildiğini söylüyor. Ancak bu yeni bulgulara rağmen, Filistinlilerin coğrafi kökenleri hala bilinmiyor. Ortadoğu’ya nasıl ulaştıkları veya Aşkelon’da ölülerini gömmeye başladıklarında kültürlerinin ne kadar değiştiği de belirsiz.

 

 

Aşkelon’da ölüler çeşitli yöntemlerle gömülmüş. Genellikle ölülerin çoğunu kaplarla birlikte sığ çukurlara yerleştirmişler. Bazı çukurlar önceden defnedilen bir ya da daha fazla cesedin üzerine gömülmüş kişilerin kalıntılarını içeriyor. Bronz küpeler, bilezikler, yüzükler ve diğer takılar çocukların ve kadınların iskeletlerini süslüyor. Erkek iskeletlerinin bulunduğu bazı çukurlarda ise boncuklar veya kazınmış taşlar yer alıyor. Bir mezarda bir erkeğin kalçasına yakın bir yerde bir dizi demir oka rastlanmış. Aja, ölünün yanında bulunan bir sadağın bir zamanlar bu okları tuttuğunu söylüyor.

 

 

Araştırmacılar ayrıca, çukur mezarlara yerleştirilmiş olan mühürlü küplerde, altı insanın kremasyonundan kalma kül ve kemik parçaları ortaya çıkardıklarından ve taş levhalarla kapatılmış en az 8 taş mezar odası bulduklarından bahsediyorlar. En büyük odada 23 bireye ait iskelet var. Bu mezar odaları kıyıya paralel üç sıra halinde hizalanmışlar.  

 

 

Ypsilanti’deki Doğu Michigan Üniversitesinden biyoarkeolog ve ekip üyesi Sherry Fox, henüz kazının erken aşamalarında olunmasına rağmen, Aşkelon’a gömülmüş Filistinlilerin fizyolojik stres belirtileri gösterdiğinden bahsediyor. Çoğu bireyin dişlerinde ateş, beslenme bozukluğu veya bir dizi olası biyolojik bozukluğun neden olduğu gelişim bozukluğu belirtilerine rastlanmış.

 

 

Bilindiği gibi Filistinliler muharebeci bir halktı. Ancak Aşkelon’da ölenler üzerinde şiddetli çatışmalara ilişkin kafa yaralanmaları veya savaş izleri bulunmadı. Hiçbir iskelette, tümör ya da kanser delilleri de yoktu.

 

 

Aşkelon iskeletlerinden DNA alınabilirse, bilim insanları Filistinlilerin aslen nereden geldiğini görebilirler. 

 

https://www.sciencenews.org/article/ancient-cemetery-provides-peek-philistines-lives-health?mode=topic&context=49