FİRAVUN TUTANKAMON’UN MEZARINDA GİZLİ BİR ODANIN OLUP OLMADIĞI SON KEZ ARAŞTIRILACAK

Firavun Tutankamon’un mezarında gizli bir oda arayışı, bu yıl İtalyan araştırmacılardan oluşan bir ekip tarafından tekrardan başlayacak.

İtalyan ekip, mezarı ve mezarın çevresini gelişmiş radar teknolojisi ile tarayacak. Taramada kullanılacak olan üç radar sistemi 200 MHz’dan 2 GHz’e varan frekanslarda çalışacak. Projenin müdürü Prof. Franco Porcelli, bunun çok titiz bir bilimsel çalışma olacağını, haftalarca değil sadece birkaç gün süreceğini belirtti. Ayrıca Porcelli, “Yeri tararken neler bulabileceğimizi kim bilebilir” dedi. Araştırmacılar mezarın ilk ön araştırmasını bu ayın sonuna kadar gerçekleştirmeyi planlıyor.

 

Ekibin bu 3 bin 300 yıllık mezarı incelemesi, son iki yılda gerçekleştirilen üçüncü çalışma olacak. Bu araştırmalardan ilki 2015 yılında İngiliz Mısır Bilimci Nicholas Reeves’in iddialarıyla başladı. Reeves, Tutankamon’un babası olan Akhenaten’in karısı Kraliçe (Antik Mısır’da tek tanrıça firavun olan) Nefertiti’nin kalıntılarını ve muhtemelen sağlam durumda olan mezar eşyalarını ihtiva eden gizli bir odanın olduğu düşünüyordu. Reeves’e göre Tutankamon MÖ 1323 yılında aniden öldüğünde bu mezar hazır değildi. 

 

Aynı yıl Japon radar uzmanı Hirokatsu Watanabu tarafından gerçekleştirilen radar taramaları Mısır Eski Eserler Bakanı Mamdouh Eldamaty tarafından heyecanla karşılanmıştı. Eldamaty, Watanabu’nun yaptığı taramaların analizinin, mezarın iki gizli oda barındırdığına dair %90’lık ihtimal ortaya koyduğunu açıklamıştı. Bu haber o dönem arkeoloji dünyasında şok etkisi yarattı. Hatta Eldamaty, bunun yüzyılın keşfi olabileceğini söyledi.

 

Ancak ardından “National Geographical Society” tarafından yapılan bir radar taraması, Watanabu’nun analiz sonuçlarını vermediğinden beklentileri soğutmuştu. Hatta geçen yıl Kahire’de yapılan uluslararası bir konferansta Tutankamon’un mezarının gizli odalar içerdiği teorisi büyük bir kuşkuyla karşılandı. El-Enany’de şimdiye kadar kesin bir sonucun alınamadığını da itiraf etti. El-Enany’e göre diğer cihazları ve daha teknik bilimsel yöntemleri kullanarak daha fazla tarama yapmak önemli.

 

Yeni projenin lideri Porcelli, bu çalışmanın artık son araştırma olacağını, bu çalışmadan %99 kesin bir cevap alınacağını ve eğer Tutankamon’un mezarı gizli bir oda içeriyorsa, bunun herkese duyurulacağını söyledi.

 

http://www.seeker.com