FRANSA´DA BİR YABAN ÖKÜZÜNÜN BETİMLENDİĞİ 38 BİN YILLIK KİREÇ TAŞI KEŞFEDİLDİ

Antropologlardan oluşan uluslararası bir ekip, Güneybatı Fransa’da 38 bin yıllık bir oyma/kazıma sanatını ortaya çıkardı. Keşfedilen bu sanat (gravür) dönemin modern insanlarının doğasına dair fikirler öne sürüyor.

2012 yılında Abri Blanchard’da yaban öküzü veya soyu tükenmiş bir ineğin oyulduğu kireç taşı plakası keşfedildi. France's Vézère Vadisindeki kazı çalışmalarının lideri olan antropolog Randall White’in açıklamalarına göre, bu keşif ilk modern insanların Avrupa’nın batısına ve tüm kıta boyunca dağılmış olduğu bir dönemde, Avrupa genelindeki sanata ve bölgesel süslemelere dair yeni bir ışık tutuyor. Bulgular, yaklaşık 43 bin ile 33 bin yıl önce var olan ilk modern insanların Aurignacian kültürü üzerine odaklanıyor.

 

Abri Blanchard yakınlarında ortaya çıkarılan ve bir yaban öküzünü ya da soyu tükenmiş bir ineği tasvir ettiği düşünülen bu gravürün keşfedildiği bölge daha önce 20. yüzyılın başlarında kazılmıştı. Şimdilerde ise White ve ekip üyelerinin 2012 yılında gerçekleştirdikleri bu keşifle birlikte, bölgedeki katman birikintilerinin metodolojik araştırmaları başladı.

 

White, bu keşfin Aurignacian sanatı yaratıcılarının yaşamlarına ve zihin dünyalarına yeni bir bakış açısı getirdiğini söyledi ve bu tasvirini sosyal coğrafya modelleriyle de uyuştuğunu belirtti.

 

Bundan onbinlerce yıl önce Afrika’dan çıkan modern insan grupları batı ve orta Avrupa’ya yerleşmişti. Abi Blanchard ve daha önce White’ın ekibi tarafından da kazılan Abri Castanet, uzun süredir bu dönemin Avrasya’da insan sembolizmi taşıyan yerleri arasındaydı. Zaman içinde bu bölgede delinmiş hayvan dişleri, delinmiş kabuklar, fildişi boncuklar, gravürler ve kireç taşı plakalar üzerinde resimler içeren süslemeler de keşfedildi. 

 

https://phys.org