FRANSA’DA KELT PRENSİNE AİT 2 BİN 500 YILLIK MEZARIN BİLİNMEYENLERİ ORTAYA ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR

Doğu Fransa’da yer alan küçük Lavau köyü, arkeologların Keltli bir prense ait olan ve MÖ 5. yüzyıla tarihlenen antik mezarı ortaya çıkardıkları 2015 yılında dünyaca ünlü oldu.

Prens'in bu mezarı, araştırmacıların son iki yılda ortaya çıkarmaya çalıştıkları birçok sırrı içinde gizliyordu. Ölen kişinin yanında bulunan ilgi çekici eserlerin bir kısmı, analiz için bir Fransız laboratuvarına gönderildi ve ilk sonuçlar gün ışığına çıkmaya başladı.

 

Prensin kemeri de dâhil olmak üzere birçok eser, eşsiz oldukları için son derece değerli görünüyor. Diğer eserler ise farklı medeniyetler arasında gerçekleşen kültürel değiş tokuşa tanıklık yapıyor.

 

2012 yılında Ulusal Arkeoloji Enstitüsü (INRAP) arkeologlarından, Lavau eteklerindeki bu bölgeyi araştırmaları istendi. Bu araştırmada Yunan ve Etrüsk eserlerinin bulunmasından sonra, Fransa Devleti bölgenin daha ayrıntılı bir şekilde araştırılmasını emretti. Arkeologlar burada, Dionysos tanrısının başıyla süslenmiş bir tunç kazan başta olmak üzere, MÖ 5. yüzyıla ait güzel eserler keşfetti.

 

Prensin kalıntıları ise daha sonraki süreçte bulundu. Bulunan iskelet eşsiz altın takılarla birlikte gömülmüştü.  Bunun son yıllarda Fransa'da yapılan en önemli arkeolojik keşif olduğu düşünüldü.

 

Arkeologlar eserlerin bileşimi ve morfolojileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için, X-ray radyografi ve 3 boyutlu fotoğraflama tekniği kullanarak bazı eserleri belgelemeye başladı.

 

X-ray radyografisi, prens tarafından takılan kemerin, gümüş iplerle süslendiğini ve Kelt motifleri oluşturulmak üzere bir araya getirildiğini gösteriyordu. Bu eşsiz bir eserdi, zira başka hiçbir yerde daha önce hiç bulunmamıştı. Ayrıca, tunç kazanlardaki metallerin analizi, onu üreten insanların, eritme ve oyma tekniklerine mükemmel bir şekilde hakim olduklarını ortaya koydu.

 

Daha da önemlisi, nesnelerin 3 boyutlu fotoğraf analizi ve kimyasal analizleri, farklı kültürlerin süslemeler üzerindeki etkilerini de ortaya koydu. Örneğin, şarap dökmek için kullanılan büyük bir kap, Yunan tarzı seramikten yapılmıştı ve altın Etrüsk motifleri, gümüş Kelt desenleri ile süslenmişti.

 

Bu bulgular, prensin hayatta olduğu dönemde Kelt bölgesi ile Akdeniz dünyası arasında, kültürel ve ekonomik ilişkilerin gerçekleştiğini açığa çıkarmış oldu.

 

Prensin kimliği ve onunla birlikte gömülen eserlerin kökeni hakkında daha fazla bilgi edinmek için 2019 yılına kadar analizler devam edecek.

 

Araştırmacılara göre, mezarın keşfinden sonra karşı karşıya kalınan en önemli gizemlerden birisi çözülmüş oldu. İskelet üzerinde bulunan altın takılar iskeletin bir kadına ait olabileceğini düşündürürken, pelvis kemiğinin şekli onun erkek olduğuna işaret ediyor.

 

http://www.ibtimes.co.uk