FRANSA´DA ŞİDDET KURBANLARININ GÖMÜLDÜĞÜ 6 BİN YILLIK TOPLU MEZAR BULUNDU

Doğu Fransa´da, yaklaşık 6 binyıl önce yaşanmış şiddetli bir baskın veya çarpışma sonucu ölmüş olduğu düşünülen bireylerin gömüldüğü dairesel bir çukur ortaya çıkarıldı. Mezarda, 4´ü çocuk 7 bireye ait iskelet parçaları bulundu.

Antea Arkeoloji Enstitüsünden Antropolog Fanny Chenal ve meslektaşları, Bergheim'de bulunan 2 metre derinliğindeki dairesel bir çukurun kazılarında, 2 adam, 1 kadın ve 4 çocuğa ait 7 iskelet ortaya çıkardı. Araştırmacılar, bunların muhtemelen bir baskın veya sert bir çarpışmayla öldürüldüğünü belirtti. İskeletlerdeki kesik izleri ve çukurun içindeki dağınık el kemikleri, onların kasten parçalara ayrılmış olduğunu gösteriyor. Kolların ise, kime ait olduğu belirsiz. Sadece bir erkek iskeleti dışında, bütün iskeletlerin iki eli de mevcut. Sol kolunu kaybeden bu adam aynı zamanda kafatasına sert bir darbe almış.

 

İki kemik üzerinde yapılan radyokarbon tarihlemesiyle, Bergheim çukuruna gömülmüş bireylerin kabaca 6 binyıl önce yaşamış olduğu anlaşıldı. 5 bin 500 ile 6 bin 500 yıl önce tüm Orta ve Batı Avrupa boyunca görülen dairesel çukurlar, tarım topluluklarının Neolitik Dönem gömme geleneklerinden biri olarak biliniyor.

 

Bordeaux Üniversitesinden Antropolog Bruno Boulestin, Bergheim çukurunun, baskın veya savaşlarda ölmüş ya da sakatlanmış insanların, bazen bu tarz dairesel çukurlara gömüldüğüne dair ilk kanıt olduğunu belirtti.

 

Londra'daki Doğal Tarih Müzesinden Biyolojik Antropolog Silvia Bello, Bergheim'deki kurbanların dairesel çukurlara gömülmesinin, zannedilenden daha yaygın bir uygulama olabileceğini söyledi. Bello, Avrupa'nın başka yerlerinde bulunan dairesel çukurlardaki insan kemikleri daha yakından incelendiğinde, bazı topluluklar arasında meydana gelen silahlı çatışmalarda vahşi ölümlere örnek sunabileceğinden şüpheleniyor.

 

Birçok araştırmacı bu çukurların eskiden depo olarak kullanıldığını, sonradan işlev değiştirerek resmi mezara sahip olmayı hak etmeyen insanların gömüldüğü bir muhafaza olarak yorumluyordu.

 

Diğer araştırmacılar, çukurların yüksek statülü biri için kazılmış olabileceğini, diğer iskeletlerin ise, mezar sahibinin köleleri veya akrabaları olduğu ve onlara eşlik etmek için öldürülmüş olabileceğini düşünüyor. Kölelerin, zenginlik göstergesi olarak öldürülüp çukura gömülmüş olabileceği ya da tanrılara kurban edilmiş olabileceği de düşünülüyor.

 

Koparılmış kol ve iskelet eklemlerinin bozulmaması, hepsinin aynı zaman aralığında yerleştirildiğini göstermektedir. Çukurda ayrıca, midye kabuğundan yapılmış bir takı parçası, taş bir ok ucu, bir domuz çenesi ve iki tavşana ait kalıntılar bulundu.

 

 

sciencenews.org