“FRİGYA’NIN MATAR’I SESSİZCE ARAMIZDAN AYRILDI”

Taciser Sivas 1961 yılında Zonguldak’ta dünyaya geldi.

Taciser Sivas 1961 yılında Zonguldak’ta dünyaya geldi. Lisans eğitimini 1983 yılında Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü, Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı’nda tamamladı. Ege Üniversitesinin Arkeoloji Bölümünün ilk mezunları olan dört öğrenciden biriydi. Yüksek lisansını İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı’ndan “Urartu Dininin Devlet Yapısına ve Sanata Etkileri” başlıklı tezi ile 1988 yılında mezun olmuştur. 1989 yılında Anadolu Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak göreve başlamıştır. Yine İstanbul Üniversitesi Eski Çağ Tarihi Anabilim Dalı’nda “Eskişehir-Kütahya-Afyonkarahisar İl Sınırları İçindeki Phryg Kaya Anıtları” adlı tezi ile 1997 yılında doktora unvanını almıştır. 2004 yılında doçent unvanı almaya hakka kazanmış ve 2010 yılında profesörlüğe yükselmiştir. Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümünde Bölüm Başkanlığı, Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı Başkanlığı görevlerini üstlenmiştir. Kuruluş aşamasından beri içinde yer aldığı Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümünü Türkiye’deki Arkeoloji Bölümleri arasında özel bir yeri olması için çaba harcamıştır.

Arkeoloji alanında çalışmalara 1980-1985 yılları arasında stajyer öğrenci olarak Kaleköy, İmikuşağı, Kille, Dilkaya, Likistepe, Klazomenai kazılarına, 1985-1989 yıllarında kazı heyeti üyesi olarak Şemsiyetepe kazısına, 1989 yılından itibaren de Şarhöyük-Dorylaion kazısına katıldı. 1990 yılından itibaren Frig Uygarlığı üzerine kesintisiz olarak araştırma ve çalışmalarını sürdürdü. 2001 yılında Friglerin Eskişehir, Kütahya ve Afyonkarahisar bölgesindeki yayılım alanları ve yerleşim modellerini araştırmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı adına Eskişehir, Afyonkarahisar ve Kütahya illerinde arkeolojik yüzey araştırmalarına başladı. 2005’te Kültür ve Turizm Bakanlığı adına Şarhöyük-Dorylaion arkeolojik kazısının başkanlığını Profesör Dr. Muhibbe Darga’dan devraldı.  Kazı Başkanlığını üstlenmesinden sonra tüm enerjisi ile Şarhöyük, Dorylaion ve Frig Uygarlığı sorunlarını çözümlemeye ve bilim dünyasına tanıtmaya çalıştı.

Frig Uygarlığı ve Anıtları konusunda ilk araştırmaları Emille Haspels gerçekleştirmiştir. Ekrem Akurgal Anadolu yerli kültürleri üzerine araştırmalarını yoğunlaştırdığı dönemde Frig Uygarlığını da bu grup içerisine yerleştirmiştir. Fakat Frig Uygarlığı üzerine kısa bir dönem yayınlar yapmış olmasına karşın konu üzerinde derinlemesine araştırmalar yapılmamıştır. Taciser Sivas özellikle Frig Uygarlığı, kült anıtları ve kaya mezarları üzerine birçok araştırma gerçekleştirmiş, sonuçlarını ulusal ve uluslararası sempozyumlarda bilim dünyası ile paylaşarak Frigler konusunda dikkatlerin yoğunlaşmasını sağlamıştır.

Taciser Sivas, “Frigler: Midas’ın Ülkesinde Anıtların Gölgesinde” sergisinin danışmanlığın yapmış ve sergi için oluşturulan katalogun da editörlüğünü üstlenmiştir. Katalog yalnızca sergiyi açıklayan bir kitap değil, bilimsel bir yayın olarak da bilim dünyasında kabul görmüştür. Bu çalışmada dünyadaki Frigler üzerine çalışma yapan bilim adamlarını bir araya getirerek bilim dünyası yanında kamuoyunun da dikkatini çekmeyi başarmıştır. İstanbul’daki sergi oldukça ses getirmiştir.