GAZİANTEP VE TARİHÎ ESER KONUSU İNCELENİYOR

IŞİD militanlarının, Suriye ve Irak’tan çaldığı tarihî eserlerin yasadışı satışı için Gaziantep’in bir merkez hâline dönüştüğü iddiasına yanıt geldi.

Rusya’nın BM (Birleşmiş Milletler) Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin’in, BM Güvenlik Konseyi’ne iki gün önce yazdığı ve basına yansıyan mektubunda, Gaziantep’in bir yasadışı tarihî eser ticareti için bir merkez hâline dönüştüğü belirtilmişti.

 

Yaklaşık 100 bin kültür varlığının IŞİD kontrolünde olduğu belirtilen mektupta, örgütün yasadışı eser ticaretinden yılda 150 – 200 milyon dolar elde ettiği ifade edilmişti. Eserlerin dağıtım sistemini de özetleyen Rus diplomat, açık artırma internet sitelerinin eser ticaretinde yoğun olarak kullanıldığına dikkat çekmişti.

 

Uluslararası basında yer alan haberlerde, Türkiye hükümet yetkililerinin bu olayı inceleyeceği ve suçlamaların siyasi amaçlı olduğu belirtildi.

 

Reuters'a konuşan Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, "Rus medyasında yer alan ve Rus yetkililerin BM'de gündeme getirdikleri iddialar her ne kadar siyasi amaçlı propaganda olsa da ciddi bir şekilde inceleniyor” dedi.  

 

Tarihî eserlerin Suriye’den çıkarılmaması için gerekli tüm önlemlerin alındığını söyleyen yetkili, konu hakkındaki bulguların UNESCO’ya gönderildiğini ifade etti.