Gaziantep’te Arkeoloji Enstitüsü Kuruluyor

Gaziantep’te Avrupa Birliği (AB) desteğiyle hayata geçirilecek olan AB-Türkiye Anadolu Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü’nün tanıtım toplantısı geçtiğimiz günlerde (26 Şubat) gerçekleştirildi. Toplantı öncesinde Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Haluk Dursun, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, Gaziantep Valisi Davut Gül ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, enstitünün hizmet vereceği alanda çeşitli incelemelerde bulundu.

 

 

Anadolu Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü, Mustafa Kemal Atatürk´ün 26 Ocak 1933 yılında Gaziantep ziyareti sırasında halka seslendiği konak ile tarihi Kendirli Kilisesi´ni kapsayan alanda kurulacak. Türkiye’nin ilk milli arkeoloji enstitüsü olma özelliğini taşıyacak olan enstitünün kurulmasıyla ortak kültürel miras değerlerinin araştırılması, korunması, Türkiye ve AB arasındaki kültürlerarası diyaloğun geliştirilmesi ve sivil toplum diyaloğunun artırılması hedefleniyor. Projede kütüphane, laboratuvar, eğitim ve danışmanlık birimleri yer alacak.

 

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Berger, enstitü projesinin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, barışçıl ilişkilerin sürdürülebilmesi için kültürel değerlerin iyi kullanılması gerektiğini söyledi. Bu anlamda kurulacak enstitünün önemli bir misyon üstlenebileceğine işaret eden Berger, enstitünün kuruluş yeri olarak Gaziantep´in tercih edilmesinin ise tesadüf olmadığına dikkati çekti.

 

Berger, kültürel mirasın kalkınma habercisi olduğunu dile getirerek, "Türkiye´de birçok kültürel projeye destek vermeye çalışıyoruz. Tüm bunlar da kültürel mirası korumak ve geleceğe taşımak adına önemli. Bu çalışmalarımız incelendiğinde de AB-Türkiye iş birliğinin ayak izlerini göreceksiniz.” dedi.

 

Vali Davut Gül ise Gaziantep´in önemli bir kültürel alan derinliğine sahip olduğunu, o yüzden kurulacak enstitünün de daha anlamlı hale geleceğini vurguladı.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de 4 yıllık emeğin sonucunu Türkiye ve dünya toplumlarıyla paylaştıklarını ifade etti. Şehirlerin medeniyetlerin aynası ve beşiği olduğunu ve Anadolu´nun büyük bir zenginliği bünyesinde barındırdığını dile getiren Şahin, "Bugün bu coğrafyada, bereketli hilalin ortasındayız. Dünyanın en eski medeniyetlerinin barındığı bu topraklarda açılacak enstitü de bu anlamda çok önemli." dedi.

 

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Haluk Dursun ise bakanlıkları açısından önemli bir günü yaşadıklarını dile getirdi. Gaziantep´in ve bölgenin kültürel değerlerinin yanı sıra insani ve beşeri değerler konusunda da çok güçlü olduğunu anlatan Dursun, "Bu toprakların ne kadar cömert olduğunu son olaylarla gördük. Ensar ve muhacirin ne olduğunu Gaziantep gösterdi. Bu değerlerimizi, yaşayan insan hazinemizi her şeyin üzerinde tutuyoruz." diye konuştu.

 

Arkeolojik Kazıların Süreleri 12 Aya Çıkarılabilir

 

Anadolu´nun değişik yerlerinde şu an 203 kazı alanının bulunduğunu dile getiren Dursun şöyle konuştu: "Şu anda Anadolu´nun değişik yerlerinde 203 kazımız bulunuyor. Ayrıca kurtarma ve yüzey araştırmalarıyla bu sayı 500´ü geçiyor. Türkiye, bu açıdan bakıldığında arkeolojiye verdiği değer açısından çok önemli bir ülke. Türkiye, süreci hızlı yürütmek ve kazıdan çıkarılan eserlerin sayısını artırmak için yeni bir uygulamaya geçmek üzere. 20 bölgede kazı çalışması süresini 12 aya çıkardık. Potansiyeli ve çalışma kapasitemizi artırmış olduğumuz bir döneme girmiş olacağız."

 

Karkamış Kazısına Yeniden Başlanacak

 

Gaziantep´teki Karkamış antik kentinin de bu anlamda önem kazanan bir merkez olduğunu anlatan Dursun, şöyle devam etti: "Karkamış ile yakından ilgileniyoruz. Çünkü Karkamış sınırın sıfır noktasındadır, karşısı Suriye´dir. Kazı alanının bir kısmı Türkiye´de bir kısmı da Suriye´dedir. Tüm savaşlara, insanlığı rencide eden durumlara karşın bilim ve arkeoloji açısından önemi göz önünde bulundurarak bu bahardan itibaren alanın yönetiminin sürdürülmesinin devamlı şekilde olması için karar aldık.”

 

Üç Arkeolojik Kazı Alanı Tanıtıma Çıkıyor

 

Dursun, Türkiye´nin önemli eserlerinin tanıtılmasına yönelik bir planlama yapıldığında dikkati çekerek, "Önümüzdeki dönemde 2 sergiyle Türkiye´nin AB´ye kültür köprüsü kurması için çalışma yapacağız. Bu anlamda Berlin ve Londra´da 2 büyük sergi planlıyoruz. Karkamış, Göbekli Tepe ve Yenikapı kazıları AB´ye kurulacak kültür köprüsünün en önemli araçları olacak." dedi.

 

Türkiye´nin kültürel değerlerinin yanı sıra somut olmayan değerler açısından da önemli bir potansiyeli bünyesinde barındırdığını kaydeden Dursun, Gaziantep´e kurulacak enstitünün önemine işaret ederek, AB desteğiyle hayata geçirilecek projenin beklentileri karşılayan bir yapıya sahip olacağını, dünya arkeolojisinin Gaziantep´te toplanması adına da önem arz ettiğini sözlerine ekledi.

 

Enstitünün Üç Yıl İçinde Faaliyete Geçmesi Bekleniyor

 

Hazine ve Maliye Bakanlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi Başkanı Mehmet Selim Uslu da 7,5 milyon avroluk AB fonuyla hayata geçirilen projenin 540 günlük sözleşme süresince enstitünün anlamlı bir tarihe sahip binada arkeoloji dünyasına kazandırılacağını belirtti.

 

Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Marcella Frangipane, Prof. Dr. Işık Yalçınkaya ve “AB-Türkiye Anadolu Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü Projesi”nin Proje Teknik Destek Ekibi Takım Lideri Alessandro Bianchi’nin katılımı ile “Anadolu Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü Neden Gerekli?” başlıklı panel düzenlendi.