GEZGİNİN GÖZÜYLE

Komagene Krallığı´nın Ülkesi Adıyaman.Binlerce yıldır güneşin doğuşunu ve batışını, 2150 m. yükseklikteki dağın zirvesinden izleyen Kommagene Krallığına ait dev heykeller, Kommagene Kralı I. Antiokhos (Antakya) tarafından yaptırılmıştır.

Binlerce yıldır güneşin doğuşunu ve batışını,  2150 m. yükseklikteki dağın zirvesinden izleyen Kommagene Krallığı’na ait dev heykeller, Kommagene Kralı I. Antiokhos (Antakya) tarafından yaptırılmıştır.  I. Antiokhos yeni bir din kurmayı planlamış, Yunanlıların dini ile Doğulu Perslerin dinini birleştirmeyi amaçlamıştır. Böylece bir dünya dini yaratacak, Nemrut Dağı’nı onun merkezi yaparak buradan tüm dünyaya yayılmasını sağlayacaktı. Kendisi de bu sayede tüm dünyaya hükmedecek ve ölümsüzlüğe kavuşacaktı. Bu nedenle Antiokhos kendisini Tanrı ilan etmiştir.

Nemrut Dağı’nın zirvesinde bulunan aslanlı horoskop, gök cisimlerinin anlık konumlarını gösteren en eski horoskoptur. Aslanın üzerinde, 16 ışından oluşan 3 adet yıldız vardır. Bunlar Mars, Merkür ve Jüpiter gezegenlerini temsil ederler. 

Yazı ve Fotoğraflar : Alparslan Berber