GİRİT´TE ARTEMİS VE APOLLON HEYKELCİLERİ BULUNDU

Girit Adası´nın kuzeyinde bulunan antik Aptera yerleşiminde, Apollon ve Artemis tasviri görkemli 2 heykelcik bulundu.

Girit Adası'nın kuzeyindeki Aptera yerleşiminde Artemis ve Apollon'u betimleyen heykelcikler bulundu. Gösterişli heykelciklerin çift olduğu düşünülüyor. Kaideleriyle birlikte 54 santimetre civarında olan heykelcikler, MS 1. yüzyılın ikinci yarısına ya da MS 2. yüzyılın başlarına tarihlendiriliyor.

 

Aptera'da tapınım gören av tanrıçası Artemis'in heykelciği bronz dökümden, erkek kardeşi Apollon'un heykelciği ise mermerden yapılmış.  

 

Kazı Başkanı Vanna Niniou-Kindeli, süslü bir kaide üzerinde duran Artemis heykelciğinin oldukça iyi korunmuş şekilde günümüze ulaştığını ve ok atışı yapmaya hazır bir pozisyonda betimlenmiş olduğunu söyledi. Kısa bir kiton ya da tunik giymiş tanrıçanın, göz irisleri beyaz renkli bir malzemeden yapılmış.

 

Apollon heykelciğinin ise, Artemis'e oranla daha basit bir şekilde işlenmiş (muhtemelen kız kardeşinden yaşça daha küçük olduğunu göstermek için) olduğunu belirten Niniou-Kindeli, buna rağmen heykelciğin gayet iyi işlenmiş olduğunu ve kaidesinde kırmızı boya izleri bulunduğunu ifade etti.

 

Arkeologlar, Roma Döneminde Girit Adası'na ithal edilmiş bu iki heykelin, Roma villasını süslemek için sipariş edildiğine inanıyor.

 

Minos Döneminden Hellenistik Döneme kadar ayakta kalan Aptera, bu süreçten sonra zayıflamaya başlıyor.

 

ekathimerini.com

thetoc.gr/eng