GÖBEKLİTEPE ZİYARETÇİSİYLE BÜTÜNLEŞECEK

"Dünyanın en eski tapınak merkezi" kabul edilen Göbeklitepe´deki çalışmalarla, sit alanı çevresinde dinlenme alanları oluşturuldu, bölgeye uzanan yol yenilendi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, "dünyanın en eski tapınak merkezi" olarak kabul edilen Göbeklitepe'de, ziyaretçilerin bölgeyi rahatça gezebilmesi için bir çalışma yürütülüyor.

 

Kent merkezine 18 kilometre mesafedeki Örencik Mahallesi yakınlarında bulunan, ilk kez 1963'te İstanbul ve Chicago üniversitelerinden araştırmacıların yüzey çalışmaları sırasında fark edilen Göbeklitepe'de yeni bir dönem başlıyor.

 

Başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere birçok uluslararası kurum ve kuruluş tarafından "dünyanın en eski tapınak merkezi" kabul edilen ve 5 yıl önce UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan Göbeklitepe'nin, uzun yıllar daha iyi ve sağlıklı kullanılması amacıyla yürütülen yaklaşık 4 bin metrekarelik çelik çatı kaplama çalışmaları büyük oranda tamamlandı.

 

Göbeklitepe'nin sembolü olarak dikkati çeken T figürlü dikili taşları çevreleyen kafes ve demir parmaklıkların da gelecek günlerde kaldırılması planlanıyor. Böylelikle tavan yüksekliğinin de etkisiyle daha ferah ortamda sergilenecek eserler, ziyaretçiler tarafından daha iyi izlenebilecek.

 

Öte yandan, ziyaretçilerin önerilerini dikkate alan ekipler, sit alanının çevresinde doğal ortama uygun dinlenme alanları oluşturdu. Ayrıca bölgeye uzanan yol yenilendi.

 

Kaynak: AA