GÜNEY ARFİKA´DA YENİ BİR İNSANSI TÜRÜ KEŞFEDİLDİ

Güney Afrika´da homo naledi olarak adlandırılmış yeni bir insansı tür keşfedildi.

15 farklı iskelete ait kemikler homo naledi denen bir türe ait. Araştırmacılara göre, buluntular insanların atalarına dair olan düşünceleri tümüyle etkileyecek.

Elife adlı dergide yayınlanan makaleye göre homo naledi isimli tür ritüel davranışlar sergileme yetisine sahipti.

Kemikleri bulan araştırmacılar, henüz homo naledilerin ne zaman yaşamış olduklarını tespit edemedi. Naledinin homo türünün ilk örneklerinden biri ve 3 milyon yıl evvel yaşamış olabileceği tahmin ediliyor.

Natural History Museum’dan Prof. Chris Stringer’a göre naledi çok önemli bir keşif. Stringer “Doğa adeta insanın nasıl evrimleşmesi gerektiğine dair deneyler yapıyordu. Böylece, Afrika’nın değişik yerlerinde insansı canlılar ortaya çıktı ve bu durum biz insanların ortaya çıkmasına olanak sağladı” dedi.

 

İnsansı Canlıların Evrimleşme Kronolojisi

 

Ardipithecus ramidus (4.4 milyon yıl ) :Bu türe ait bulgular 90’lı yıllarda Etiyopya’da bulundu.Türe ait leğen kemikleri bu türün hem ağaçlara tırmana bildiğini hem de yürüyebildiğin göstermekte.

Australopithecus afarensis (3.9 - 2.9milyon) : “Lucy” ismindeki ünlü iskelet bu türe ait.  Bu zaman kadar bu tür sadece Doğu Arfira’da bulunabildi. Türün yürüyebildiğine dair ipuçları olsa da zamanının çoğunu ağaçlarda geçirdiği düşünülüyor.

Homo habilis (2.8 - 1.5milyon yıl ) : Bu tür australopithecines ya da daha evvelki türlere göre daha büyük bir beyin hzanesine fakat daha küçük dişlere sahiptir.

Homo naledi (3 milyon yıl evvel ?) : Yeni araştırmalar bu türün modern küçük dişlere, insansı ayaklara sahip olduğunu, fakat parmaklarının ve beyin haznesinin küçük ve primitif olduğunu göstermekte.

Homo erectus (1.9 milyon yıl- bilinmiyor) : Homo erectus bugünkü insandan ayırması zor bir bedene sahipti fakat beyninin boyutu homo sapienslere göre daha küçük ve yüzleri daha primitifti.

Homo neanderthalensis (200,000 yıl - 40,000 yıl): Homo sapiensler Afrika’dan ayrılmadan evvel Batı-Avrasya’da yaşayan Neanderthaller modern insanın yan grubuydu. Modern insana göre daha kısa olan bu tür aynı zamanda daha büyük bir beyne sahiplerdi.

Homo sapiens (200,000 years - present) Modern humans evolved in Africa from a predecessor species known as Homo heidelbergensis. Modern insanlar Afrika’da Homo heidelbergensis olarak bilinen bir türün evirilmesiyle ortaya çıkmışlardır. 60.000 yıl evvel küçük bir grup Afrika’yı terk ederek dünyanın tamamına yerleştiler ve karşılaştıkları diğer insansı türlerin yerini aldırlar.

Kaynak: http://www.bbc.com/news/science-environment-34192447?ocid=socialflow_facebook