GÜRCİSTAN´DA EŞSİZ BİR ANTİK YERLEŞİM YERİ VE KURGAN KEŞFEDİLDİ

Önde gelen Gürcü ve yabancı arkeologlar, şimdiye kadar en büyük kurganı ve antik bir yerleşim yerini incelemek için birlikte çalışacaklar.

Gürcistan Kültürel Mirası Koruma Ulusal Ajansı (NACHPG), geçtiğimiz hafta Gürcistan’ın doğusundaki Lori Nehri kıyısında eski bir yerleşim yerinin keşfedildiğini açıkladı.

 

Kakheti bölgesinde yer alan yerleşim yerinin kalıntıları bir Tunç Çağı kurganının yanında bulundu. Ajans, daha sonra bölgenin hava görüntülerini yayımladı.

 

Bu antik yerleşim yeri 25 bin metrekareye yayılıyor ve kalınlığı 1 - 1.2 metreye varan duvarların izlerini taşıyor. Kalıntıların doğusunda; çapı 115, yüksekliği 20 metre olan ve Gürcistan’da şimdiye kadar keşfedilen türünün en büyük kurganı yer alır.

 

Arkeologlar yerleşim yerine ait bu duvarların kuvvetli bir yangın tarafından zarar gördüğünü belirttiler. Uzmanlar ayrıca, yerleşim yerinin kil basaniti (sulu kalsiyum sülfattan oluşan bir mineral), bileme taşları ve boyalı kap kaçak parçaları gibi objelerini ve materyallerini yüzey araştırmasında keşfettiklerini açıkladılar.

 

Ajansın genel direktörü Nikoloz Antidze, yerleşim yerinin ve kurganın “eşsiz bir keşif” olduğunu söyledi. Antidze ayrıca alanı bu yılın sonlarında incelemeye başlamak için kuruluşunun “önde gelen uluslararası arkeolojik kurumlar” ile görüşmeler yapacağını belirtti.

 

https://archaeologynewsnetwork.blogspot.com.tr