HAN HANEDANLIĞI ARİSTOKRATLARINA AİT MEZARLARDAN ÇIKAN 2 BİN YILLIK FALLOSLAR İLK DEFA SERGİLENECEK

Bir zamanlar Çin kraliyet ailesine ve aristokratlarına ait antik erotik oyuncakları olduğu düşünülen fallosları gösteren resimler gösterime sunuldu.

Şangay yakınlarındaki Jiangsu eyaletinde yer alan, zengin ve güçlülere ait antik mezarların içinde keşfedilen bu iki fallos, 2 bin yıl önceye, Çin’in Han Hanedanlığı dönemine (MÖ 206 – MS 220) tarihlendirildi.

 

Tabanına metal bir halka takılı olan fallos Jiangsu’daki Yizheng kentinde keşfedildi. 2012 yılında arkeologlar tarafından keşfedilen ve o zamandan beri Yizheng Müzesi’nde tutulan bu eser herkese gösterilmiyor. Müzenin kadrolu elemanlarından biri, bu eserin Batı Han Hanedanlığında yaşamış olan bir aristokratın mezarında (MÖ 206 – MS 8) keşfedildiğini söyledi.

 

Diğer fallos ise Çinli bir krali aileye aitti. Düz bir tabanı olan eser Jiangsu’nun Xuyi ilçesindeki antik bir mezarda bulundu ve Jiangsu eyaletinin başkenti olan Nanjing Müzesinde muhafaza edildi. 2011 yılında mezarın Han Hanedanlığı’nda özerk bir krallık olan Jiangdu’nun ilk kralı Liu Fei’ye (MÖ 169 – 127) ait olduğu tespit edildi.

 

Bu iki sıra dışı erotik oyuncak (?) ABD’nin San Francisco Asya Sanat Müzesinde sergilenecek. “Mezar Hazineleri” adlı bu sergide Han Hanedanlığı’ndan kalma 160’tan fazla eser sergilenecek. Sergi ayrıca, antik mezarların içinde bulunan tarihi eserler, lüks günlük yaşam süslemeleri, ibadet öğelerinin yanı sıra seks ve zevkle ilişkili özel nesneler de içerecek.

 

San Francisco Asya Sanat Müzesi Müdürü ve Mezar Hazineleri'nin eş-küratörü Jay Xu, bu serginin, geçmişlerine ne kadar bağlı olduklarını gösterdiğini ve zaman ve kültür boyunca aynı tutkuların paylaşıldığını ortaya koyduğunu söyledi.

 

Sergi 17 Şubat – 28 Mayıs tarihleri arasında ziyarete açık olacak.

 

http://www.dailymail.co.uk/