HARPUT İÇ KALE´DE BULUNAN TAŞ MÜHÜR

Elazığ, Harput İç Kale’de 2014’ten bu yana Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Fırat Üniversitesi adına Prof. Dr. İsmail Aytaç başkanlığında devam eden kazı çalışmalarının 2018 yılı kazı sezonunda 2 bin 700 yıllık bir taş mühür bulundu.

 

Harput Kalesi, MÖ 8. yüzyılda Urartu Krallığı döneminde inşa edilmiş, daha sonrasında ise sırasıyla Roma, Sasani, Bizans, Abbasi, Artuklu, Selçuklu ve en son Osmanlı olmak üzere birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Harput İç Kale kazılarının daha önceki dönemlerinde, Urartu Dönemine ait su sarnıçları, sur duvarlarının üzerine oturtulduğu temel yatakları, açık hava sunakları gibi mimari yapılar açığa çıkarılmıştır.

 

Harput Kalesi’nde, 1. Bölge (Sarayönü) olarak adlandırılan alanda bu yıl keşfedilen ve MÖ 7. yüzyıla ait olduğu belirlenen taş mühür, Urartulara ait yazılı en net belgelerden birisi olması ve Urartular Dönemi hakkında kesin bilgi vermesi açısından önemlidir. Yine aynı alanda, mührün bulunduğu açmaya yakın başka bir plan karede; Urartu Dönemine tarihlendirdiğimiz ve ön bilgilerimize göre bir açık hava sunağı olabileceğini düşündüğümüz mekânın bulunması, Urartu yaşamının kalenin geneline yayıldığını göstermektedir.

 

Yazı: İsmail Aytaç

 

Yazının tamamına Aktüel Arkeoloji Dergisi´nin 68. sayısından ulaşabilirsiniz.

 

Diğerleri