Hattuşa Sfenksi 99 Yıl Sonra Geri Dönüyor

Ve Almanya geri iade etti

 

Berlin'den bugün İstanbul'a gelecek sfenks, ikizi ile Çorum'da sergilenecek

            Çorum’da Hititler’in başkenti Hattuşa’da (Boğazköy) Yerkapı’nın tam ortasında yer alan Sfenskli Kapı, adını kapı pervazlarında yer alan aslan vücutlu, insan başlı karışık bir yaratık olan dört sfenksten almıştı. 3 bin 500 yaşında olan bu şehir kapısı, MÖ 1200 yıkımında yerle bir olmuş, Sfenksli Kapı’nın dört sfenksinden sadece biri yerinde kalmıştı. 1907 yılında kazı çalışmaları sırasında paramparça bir şekilde karşılaşılan diğer sfenkslerin parçaları, restorasyonunun yapılması ve bilimsel araştırmalarının gerçekleştirilmesi amacıyla, II. Abdülhamid zamanında, 1916 yılında, Berlin’e gönderilmişti. Parçaları birleştirilen iki sfenksten biri İstanbul’a gönderilmiş ve diğeri Berlin’de kalmıştı.

            Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın karalı duruşu ve çalışmaları ile Almanya, sfenksi iade etmeye karar verdi. Yapılan anlaşma gereği Boğazköy sfenksi yarın Berlin’den İstanbul’a taşınıyor.  

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay geçen Şubat ayı içinde “Almanya sfenksi iade etmezse Almanya’nın Hattuşa başta olmak üzere diğer arkeolojik kazılarını iptal ederim’’ demişti.  

    

Konuyla ilgili bağlantılar: http://www.aktuelarkeoloji.com.tr/index.php?call=Detail&CatId=4&ID=304&Nu=/!=-a533c972790b0fd1e9e6cbd0e289098e