HAYDARPAŞA GARI İLE İLGİLİ ŞİMDİLİK SON KARAR

İBB İmar Komisyonu, mahkeme tarafından iptal edilen Haydarpaşa Garı, Kadıköy Meydanı ve Çevresi Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı´nın revize edilmesini kararlaştırdı. Hazırlanacak yeni planda, Haydarpaşa Garı, yaklaşık 100 yıldır olduğu gibi gar olarak kullanılmaya devam edecek.

1908 yılından beri hizmet veren Haydarpaşa Garı ile ilgili yeni bir karara varıldı. Haydarpaşa Garı, Kadıköy Meydanı ve Çevresi Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı'nın revize edilmesi için Planlama Müdürlüğü'ne iade edilmesine oy birliğiyle karar verildi.

 

Hazırlanacak yeni plana göre tarihî gar, hızlı trenin ilk istasyonu olarak işlevini sürdürecek. Çevredeki düzenlemenin nasıl yapılacağı henüz net değil; fakat gar çevresinde kamuya açık yeşil alanların oluşturulması,TCDD ve demiryolu tarihi konulu bir müze kurulması planlar arasında.  

 

Ömer Erbil, bugünkü haberinde, garla ilgili son 10 yılda yaşanan olayları hatırlatarak, yaşanan son gelişmeyi 'sevindirici' bir karar olarak yorumladı. Olaya yine de şüpheyle yaklaşan Erbil'in, bu alanda, daha önce otel gibi yapıların yapımını onaylayan komisyonun bu son kararına şüpheyle yaklaşması hiç te yersiz sayılmaz.

 

Erbil, haberinin devamında Haydarpaşa Garı ile ilgili süreci şu sözlerle özetledi: 

 

"Haydarpaşa Garı ve çevresi 2004 yılından bu yana plan noktasında çok defa değişikliğe uğradı. Yöneticiler birçok sözler verdi. Her defasında bu sözler unutularak tarihi gar ve çevresi rant amaçlı kullanıma açık tutuldu. İBB’nin son kararı da açıkçası çok inandırıcı olmamakla birlikte, verilen sözü sevinçle karşılamayı gerektiriyor; ancak bir lütuf ta değil. Çünkü yargı, hâli hazırdaki planı iptal etmişti. İBB’nin bu planı değiştirmekten başka çaresi de yoktu. Hoş bu yönde pek çok mahkeme kararına şahidiz. Sadece plan notlarında ufak tefek değişiklik yapılarak yargı kararları geçiştirilirdi. "

 

radikal.com.tr