HİTİT STELİ 6 MİLYON LİRAYA SATILDI!

Konya´nın Ereğli ilçesinde bir inşaat temel kazısı sırasında bulunan ve ortadan kaybolan Hitit stelinin 6 milyon liraya satıldığı iddia ediliyor.

Konya´nın Ereğli ilçesinde bir inşaat temel kazısı sırasında bulunan ve ortadan kaybolan Hitit stelinin 6 milyon liraya satıldığı iddia ediliyor. Hürriyet gazetesinden Ömer Erbil tarafından yapılan habere göre, Ereğli Anafartalar Caddesi üzerinde GSM Özel Hastanesi’nin karşısındaki inşaatın temel hafriyat çalışmaları sırasında bulunan Geç Hitit Dönemine ait bu paha biçilmez eser sonradan ortadan kayboldu. İddiaya göre stel bir hafta önce Adana'da 6 milyon liraya satıldı. Eserin satışı sırasında çıkan anlaşmazlıklar suç duyurusuna neden oldu ve Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma dosyasına gizlilik kararı aldı.

Ambarderesi Kabartmalarına Benziyor

Konya Ereğli'sinde bulunan  ve Adana'da yasadışı yollardan satıldığı söylenen  bu önemli tarihi eserle ilgili  arkeolog- editör Nezih Başgelen’in yorumu şu şekilde oldu; “ Fotoğrafından gördüğüm kadarı ile söz konusu eser, benzerlerini Geç Hitit döneminde gördüğümüz stellerin tipik bir örneğidir. Üzerindeki sahne, Konya'nın Ereğli ilçesinin 15 kilometre güneydoğusunda İvriz'deki su kaynağının bulunduğu kayalıklardaki ünlü  İvriz kaya kabartması ile aynı eserin 7 kilometre güneyinde Toros Dağları’nın eteklerinde kayalar üzerine işlenmiş Ambarderesi  kabartmasıyla yakın benzerlikler göstermektedir. Bilindiği gibi İvriz Kaya Kabartması Anadolu’nun en önemli Geç Hitit kaya anıtlarından biridir. Tuwana Kralı Warpalawa’yı bir elinde buğday başakları diğerinde üzüm salkımı tutan tanrı Tarhunza’ya tapınırken gösterir. Assur kaynaklarında Urballa olarak geçen Tuwana Kralı Warpalawa, tahminen MÖ 738-710 yılları arasında hüküm sürmüştür. Steldeki sahnenin benzerinin yer aldığı Ambarderesi kabartmasında ise herhangi bir yazıt bulunmamaktadır. Yakından ayrıntılı bir şekilde göremememe rağmen, söz konusu fotoğraftaki stel üzerindeki figürlerin başlık ve saç stilleri  farklı olsa da  üzüm salkımı, asma dalı ve başak demeti ikonografik açıdan Geç/Yeni Hitit sanatındaki benzer örneklere uymaktadır.  Tabal kralı Warpalawa ( Varapalavaş)  ya da önce/sonrasına ait özellikler gösteren bu kabartma, Anadolu Arkeolojisi açısından  titizlikle değerlendirilmesi gereken önemli bir eserdir."

Daha önceden bilinen Tabal bölgesi eserleri içinde ayrı bir yeri olacak olan bu değerli stelin biran önce emniyet teşkilatımızca bulunup Ereğli Müzesi envanterine kazandırılmasını dileriz.