HİTİTÇE´NİN 100. YILINDA HİTİTOLOJİ ÇALIŞTAYI

ODTÜ Mezunları Derneği´nin 50. yıl Etkinlikleri kapsamında, ´Hititçe´nin 100. Yılında Hititoloji Çalıştayı´ gerçekleştirilıyor.

Hitit dilinin bir Hint-Avrupa dili olduğu 1915 yılında Çek bilgini Bedřich Hrozný tarafından ilan edilmiştir:  nu NINDA-an e-iz-za-at-te-ni wa-a-tar-ma e-ku-ut-te-ni  “Ekmeği yiyeceksiniz, suyu ise içeceksiniz”. Bu cümlenin çözülmesinden yola çıkarak Hrozný, Hititçe'nin Hint-Avrupa dil ailesinin en eski üyesi olduğunu ortaya koymuştur. Yani Hititçe'nin çözümünün ilan edildiği 1915 yılı, Hititçe'nin dolayısıyla da Hititoloji Bilimi'nin doğum günüdür. Bu nedenle 2015 yılı özel bir anlam ifade etmekte ve Hititçe'nin çözülmesinin 100. yıl dönümü olarak önem taşımaktadır. Bu vesileyle ODTÜ Mezunlar Derneği'nin 50. yılı kutlamaları kapsamında, 20 Aralık 2015 Pazar günü 10.00 / 19.00 saatleri arasında ODTÜ Vişnelik Tesisi'nde "Hititçe'nin 100. Yılında Hititoloji" temalı iki oturumdan oluşan bir çalıştay düzenlenecektir.  Çalıştay'da Hitit Dili ve Arkeolojisi üzerine çalışmalar yapan uzman hocalar tarafından sunumlar yapılacak ve çalıştay sonucunda oluşturulacak özet metin ODTÜ Bülteni'nde yayımlanacaktır. 

 

Birçok değerli bilim insanını buluşturan çalıştayda; "Kültepe Arşivleri ve Tablet Yayınları", "Türkiye'de Eski Çağ Bilimlerinin Sorunlarına İlişkin Düşünceler", "Hititoloji ve Sedat Alp", "İlk Hititçe Çivi Yazılı Metinlerden Bir Örnek: I. Hattuşili'nin Vasiyetnamesi",  "Türkiye ve Dünyada Hititoloji", "Hitit Arkeolojisindeki Son Gelişmeler: Ovaören Kazısı", "Hitit Batı Anadolu İlişkileri: Tepecik Kazısı", "Çivi Yazılı Metinler Işığında Hititlerde Din", "Hititlerde Kurban Türleri" ve "Hititlerde Tarihi Bellek" başlıklı sunumlar yapılacaktır.