I. TROYA DÜNYA GÖRME ENGELLİLER HOMEROS OKUMALARI BAŞLIYOR

14-15 Ağustos tarihlerinde, 20’yi aşkın ülkeden ve Türkiye’nin dört bir yanından 250 görme engelli, Homeros’un Troya Efsanesi’ni anlattığı dünya edebiyatının en önde gelen eserleri arasında gösterilen İlyada Destanı’ndan bölümler okumak için Troya antik kentinde buluşuyor.

 

 

 

Troya antik kentinin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine kabul edilişinin 20. yılı vesilesi ile “2018 Troya Yılı” ilan edilmesinin ardından tüm yıl boyunca çok sayıda etkinlik düzenlendi.

 

“2018 Troya Yılı” kapsamında bir yeni etkinlik de görme engelli katılımcılar için düzenleniyor. Antik şehrin destanını yazan görme engelli ozan Homeros anısına dünyadaki kardeşliğe vurgu yapacak bu organizasyon Çanakkale Valiliği ev sahipliğinde düzenleniyor.

 

Dünyadan ve Türkiye’den yüzlerce görme engelli katılımcının 14-15 Ağustos tarihlerinde Troya antik kentinde buluşacağı I. Troya Dünya Görme Engelliler Homeros Okumaları etkinliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çanakkale Valiliği, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, GMKA, MÜSİAD, TÜRGED, GESTAŞ Deniz Ulaşım A.Ş, İÇDAŞ destekleriyle gerçekleştirilecek. 14 Ağustos’ta Homeros Okumalarının gerçekleşeceği programı 15 Ağustos’ta düzenlenecek panel takip edecek.

 

Etkinlik için, tüm dünyadaki görme engellileri birleştiren bir simge isim olarak kabul edilen Homeros’un İlyada Destanı’nda yer alan Troya Efsanesi bölümü Braille alfabesi ile özel olarak hazırlanacak. Homeros Okumaları için hazırlanan özel kitapçıklar görme engelli katılımcılar tarafından destana ilham veren topraklarda, Troya ören yerinin geçmişle bugünü buluşturan mistik atmosferinde gerçekleştirilecek.

 

Kaynak: https://www.birgun.net/