II. KILIÇARSLAN KÖŞKÜ ÜZERİNDEKİ BETON KORUMA KALDIRILIYOR

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından, Alâeddin Tepesi’nde yürütülen II. Kılıçarslan Köşkü arkeolojik kazısı ve kentsel tasarım projesi kapsamında, yıkılma tehlikesi olduğu için köşkü koruyan beton koruma kaldırılıyor.

Beton korumanın (şemsiye) kaldırılması çalışmalarını yerinde inceleyen Konya Valisi Muammer Erol, Büyükşehir Belediyesi ile Alâeddin Camisi’nde Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün yürüttüğü çalışmalar sonucunda Alâeddin Tepesi’nde korunabilecek ne varsa korunacağını ve ihya edileceğini ifade etti. Kılıçarslan Köşkü’nü koruyan, tescilli olmayan şemsiyenin yıprandığı için kaldırılacağını kaydeden Vali Erol, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile çalışmalarda emeği geçen herkesi tebrik etti.

 

Alâeddin Tepesi’nde restorasyon, yenileme ve tarihin ortaya çıkarılması çalışması yürütüldüğünü belirten Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise, Kılıçaslan Köşkü’nün günümüze ulaşan bölümünün ihya edilmesini ve iç kale surlarının ortaya çıkarılarak halkın hizmetine açılmasını amaçladıklarını söyledi.

 

Kılıçaslan Köşkü’nün üzerinde yıpranmış, betonları yıkılma tehlikesi geçiren korumanın kaldırılma çalışmasının başladığını kaydeden Başkan Akyürek, burada yenileme ve koruma çalışması ile birlikte bir bölümünün ihyası çalışmasını da yürüttüklerini belirtti.

 

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da, "II. Kılıçarslan Köşkü Arkeolojik Kazı Alanı ve Kentsel Tasarım projesi kapsamında, yıpranan beton korumanın güvenli bir şekilde kaldırılmasının ardından köşk kalıntısı koruma altına alınacak. Tepedeki diğer çalışmalarla bütünlüğü sağlanarak Alâeddin Tepesi’nin tamamı arkeolojik park olarak halkın hizmetine açılacak” diye konuştu.

 

milliyet.com.tr