İLK İNSANLAR AFRİKA´DA 2.8 MİLYON YIL ÖNCE GERÇEKLEŞEN ANİ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ SIRASINDA ORTAYA ÇIKTI

Lucy, 1974’te Etiyopya’nın Afar bölgesindeki Hadar’da keşfedildi. Buradan sadece 30 km uzaklıktaki Awash Vadisindeki bir sitede de 2013 yılında bir Homo fosili bulundu. İlk atalarımız, Doğu Afrika’nın bugünkü kuru otlak arazilerine benzer bir çevrede yaşıyordu. Nature Ecology and Evolution dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, değişen iklimin yedikleri av üzerinde büyük bir etkisi yoktu. İlk insanlar bir Australopithecus afarensis olan Lucy’nin yediklerine benzer yiyecekler yedi.

Arizona Eyalet Üniversitesinden çalışmanın yazarı Chris Campisano yaptığı açıklamada, ilk Homo insanlarının beslenme biçimlerinin Australopithecus'a benzediğine şaşırmadıklarını söyledi. Araştırmacılar aynı dönemde araziyi dolaşan büyük hayvanlar gibi, 2.8 milyon yıllık insan atasının dişlerini analiz ettiler. Aşağı Awash Vadisinde ve yakın bölgelerde otlayan hayvanlardan elde edilen veriler, 3.5 ile bir milyon yıl önceki iklim tarihini birleştirmek için kullanıldı.

 

Afrika antilobu, antilop, antik atlar, zürafalar ve tarih öncesi fillerin kemiklerinin analizi, bu dönemde Doğu Afrika’daki iklim değişikliğinin önemli olduğunu ve birçok türün beslenme biçimlerini değiştirdiğini ortaya koydu.

 

Arizona Eyalet Üniversitesinden, çalışmanın başka bir yazarı olan John Rowan’a göre Lucy’nin türleri Hadar’daki çevresel değişikliklere rağmen yaşamaya devam etse de, bu tür Afrika’da Geç Pliyosen dönemi boyunca gerçekten açık ortamlara yayılıp türünü devam ettiremedi.  

 

Çalışmanın yazarlarına göre iklimde meydana gelen bu temel değişim, ilk insan türünün ortaya çıkmasına neden olmuş olabilir.  Her iki yazar, Aşağı Awash Vadisi'ndeki geç Pliyosen çevresel değişimin Australopithecus'tan erken Homo'nun ortaya çıkmasında bir rol oynamasının mümkün olduğunu, ancak kanıtların şu anda böyle nedensel bağlantıları çizmek için çok yetersiz kaldığını söyledi.

 

Araştırmanın sonraki aşamaları, Doğu Afrika'da otlakların nasıl ve ne zaman oluşup yayıldığını, en eski Homo'nun yeni ve bu kurak çevreye nasıl uyum sağlamış olduğunu görmek için hayvan kalıntılarını analiz ederek iklim kayıtları oluşturacak.

 

http://www.ibtimes.co.uk