İLK KEZ BİR HAYVANIN FOSİLLEŞMİŞ KALBİ BULUNDU

Geçtiğimiz hafta Brezilya’da Rhacolepis olarak adlandırılan 113-119 milyon yıllık bir balık türünün 3 boyutlu fosilleşmiş kalbi bulundu. Bu kalp, kesin olarak tespit edilen ve şimdiye kadar bilinen ilk fosilleşmiş hayvan kalbi olma özelliğini taşıyor.

Omurgalı hayvanlarla ilgili fosil çalışmaları, çoğu zaman onların fosilleşmiş kemik ve ayak izleri üzerinden yürütülür ve özellikle çok eski fosillerde iyi korunmuş yumuşak doku bulmanın imkânsız olduğu düşünülür. Ölümden sonra yumuşak doku hızlı bir şekilde çürür. Vücudun kalan kısmı ise sonunda gömülür ve iskeletten kalan kısım bir zaman sonra fosil olur. Ancak ortamdaki kimyasal koşullardan ötürü yumuşak dokuların korunduğu nadir fosil birikintileri de vardır. Bunlardan biri de Brezilya’daki Santana Oluşumu’dur. Bu oluşumda korunmuş yumuşak dokular arasında mide bölümleri ve şeritler hâlinde kas dokuları yer alır.

 

Söz konusu oluşumun içinde bulunan, neredeyse 120 milyon yıllık bu kalp fosili, ilk defa tarihöncesi bir hayvanın fosilleşmiş kalbinin bulunması açısından oldukça önemli.

 

Elektron hızlandırıcılı X-ışınlı tomografi ve görüntüyü oluşturmak için gerekli yazılım kullanılarak hâlâ kireçtaşı içinde olan bu fosilin görüntüsü oluşturuldu. Görüntüde kalbin sağ üst tarafında bulunan ve içinde beş sıra kapakçık bulunan conus arteriosus belirgin şekilde görüntülendi. Erken bir balık türünde kapakçık oluşumunu görmek için oldukça önemli olan bu bilginin, evrimsel sürecin anlaşılmasında önemli katkılar sağlayacağı düşünülüyor.

 

sciencealert.com