İNCİRLİİN MAĞARASI ZİYARETE AÇILDI

Muğla´nın Milas ilçesinde bulunan 8 bin yıllık İncirliin Mağarası´na yürüyüş yolu, aydınlatma ve güvenlik sistemleri kurularak, turizme kazandırıldı.

İçindeki jeolojik oluşumlar, tarihî kalıntılar ve doğal çevresiyle dikkat çeken İncirliin Mağarası'nda, Milas Kaymakamlığı'nın yürüttüğü projeyle, yürüyüş parkuru, ışıklandırma ve güvenlik çalışması yapılarak yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açıldı.

 

Milas Kaymakamlığı’nın Güney Ege Kalkınma Ajansı’ndan (GEKA) aldığı destekle İncirliin Mağarası’nın turizme kazandırılması için 2013 yılında çalışma başlatılmıştı. Gökçeler Kanyonu'ndaki mağaranın bulunduğu alanı ziyaretçilerin güvenli bir şekilde gezebilmesi için seyir terası, yürüyüş parkurları, ışıklandırma ve güvenlik sistemleri yapıldı.

 

Milas Kaymakamı Fuat Gürel, AA Muhabirine yaptığı açıklamada, 450 metre uzunluğundaki mağaranın, jeolojik oluşumlara zarar vermemek için 160 metrelik bölümün ziyaretçilere açılabildiğini, çalışmaların uzun zamandır alanında uzman ekipler tarafından büyük bir özveriyle yapılarak tamamlandığını bildirdi.

 

Gürel, mağaradaki çalışmalar yeni bitmesine rağmen yerli ve yabancı çok sayıda ziyaretçi ve fotoğraf sanatçısı tarafından gezildiğine dikkati çekerek, "Mağara içinde yaz aylarında yapılan ölçümlerde hava sıcaklığının 17 derece olduğu tespit edilmiştir. Mağarada yapılan arkeolojik araştırmalarda insan yaşamının M.Ö. 6 binli yıllara tarihlendiği tespit edilmiş ve mağaranın 8 bin yıllık olduğu tahmin edilmektedir." diye konuştu.

 

AA