İNGİLTERE’DE BİR SARAYIN BAHÇESİNDE KULLANILAN SAKSI ROMA LAHDİ ÇIKTI

İngiltere’de 200 yıllık bir sarayın bahçesinde kullanılan saksı, sıradan bir çiçek saksısı değildi. Çiçek saksısı olarak kullanılan bu büyük mermer parçasının, 1700 yıllık bir Antik Roma lahdi olduğu ortaya çıktı.

Bir antika uzmanı bir yıl önce Blenheim Sarayı’nı ziyaret ettiğinde, sarayın bahçesinde saksı olarak kullanılan mermer bir parçanın farkına vardı. Antika uzmanı mermer üzerinde yer alan kabartma figürler hakkında bir şeyler biliyordu: Dionysos, Herakles ve Ariadne.

 

Bu lahit parçası 19. yüzyılda Marlborough’un beşinci dükü olan George Spencer-Churchill tarafından getirilmişti. Yakın zamana kadar da sarayın bahçesinde çiçekler için bir saksı görevi görüyordu, ancak lahit olduğu anlaşıldığından beri korumak için kapalı bir mekânda sergileniyor.

 

2 metre uzunluğunda ve 400 kg ağırlığındaki lahitin üstünde, Herakles ve Ariadne ile iki büyük aslan başının yanı sıra bir eğlencede sarhoş olan ve satyr’e yaslanmış halde betimlenen Dionysos vardı.

 

Bir Roma Lahdi olduğu fark edilen lahit, nereden geldiği gibi soruların araştırılması için yerinden kaldırıldı ve restorasyona gönderildi.

 

Saraydan yapılan açıklamaya göre, lahitin dük tarafından satın alınıp alınmadığını ya da ona nereden geldiğini gösteren kayıtlar bulunamadı. Bu dönemde yaşamış olan bu 5. Dük Winston Churchill’in büyük babasıydı.

 

Parlamentoda ilk olarak parlamento üyesi olarak görev yapan dük, son yıllarını Blenheim’da borç altında yaşadı.

 

300 yıldır Marlborough düklerinin evi olan Blenheim Sarayı bir dünya kültür mirası sitesidir. Burası Britanya tarihinde önemli bir yere sahiptir: Birinci Dünya Savaşı sırasında yaralı askerler için bir hastane olarak kullanılmış ve II. Dünya Savaşı'nda tahliye edilenler için de bir ev olarak kullanılmıştır. Sir Winston Churchill bu sarayda doğmuş ve çocukluğunu burada geçirmiştir. 1950'de saray ilk kez halka açıldı ve sosyal etkinliklere, düğünlere, moda şovlarına ve sergilere ev sahipliği yaptı.

 

https://www.nytimes.com

 

http://www.bbc.com