İNGİLTERE’DE BİR TEPE ÜZERİNE YAPILMIŞ OLAN AT FİGÜRÜNÜN ‘GÜNEŞ ATI’NI TEMSİL ETTİĞİ TESPİT EDİLDİ

Dev bir atı tasvir eden tarih öncesi bir jeoglif, Berkshire Downs’ta yaşayan tarih öncesi insanlar için mülkiyetin, bölgenin ya da grubun sembolü olarak düşünülüyordu. Ancak araştırmacılar şimdilerde 110 metrelik bu jeoglifi ikinci kez inceliyor. Yeni bir yoruma göre bu figürün gökyüzünde güneşi bir savaş arabası gibi çeken efsanevi bir hayvanı temsil ettiğine inanılıyor.

“Uffington White Horse” olarak adlandırılan İngiltere'nin güneyindeki jeoglif, dünyadaki en eski tepe jeogliflerindendir. Buradaki stilize at en iyi gökyüzünden görülebilir. Ancak insanlar binlerce yıl önce gökyüzünden bakmadan bu figürü yapmıştır. Yamacın içine yapılan bu jeoglifin MÖ 2. bin ya da 1. bin yılda yapıldığı düşünülüyor.

 

Southampton Üniversitesinden arkeolog Joshua Pollard, ona geleneksel yorumların pek uymadığını söyleyerek siteyi birçok kez ziyaret etti. Jeoglif vadinin az eğimli bir yamacına yapılmış durumda. Eğer vadinin dik bir tarafına yapılsaydı araziden fark edilmesini kolaylaştırabilirdi. At neden az eğimli bir yamaca oyuldu ve yerden zor görüldüğü bilinerek yapıldı? At neden durmak yerine koşar halde betimlenmiş.

 

Atın bir kara işareti değil de, güneş atı olarak görülmesi durumunda bu soruların hepsine cevap verilir. Pollard “Atın konumunu ve hareket yolunu takip ederseniz, o zaman kış ortası güneşinin yayına tekabül ettiğini görürsünüz” dedi.

 

Güneş atı (güneşi çektiği düşünülen at) , Tunç Çağı Avrupa'sında yaygın bir konsepti. Benzer resimler, tunç bıçaklardan, altın ve gümüş sikkelere, dönemin eserlerine kazınmış olarak bulunabilir. Bu gelenek, Hint-Avrupa kültürlerinde daha eski kökenlere sahiptir.

 

Güneşin bir at ya da at arabası ve tekne ile çekilmesi, Hint-Avrupa mitolojileri ve kozmolojilerinin tekrar eden bir özelliğidir. Pollard’a göre atın duruşu ve konumunun sebebi budur. Bu kış güneşinde batış çizgisini izleyen hareket halindeki bir güneş atıdır. Eğer bu yorum doğruysa o zamanlar Britanya ile Avrupa’nın geri kalan kısmı arasında kültürel geleneklerde bir bağlantı vardır ve bir tanesi de tarih öncesine kadar uzanır. Pollard “Güney Britain'de, Avrupa'nın geri kalanına kıyasla farklı bir tür dini gelenek görmüyoruz” dedi. 

 

http://www.ibtimes.co.uk