İNGİLTERE’DE DEMİR ÇAĞI YERLEŞİMİNDE ‘MELEZ’ HAYVAN KALINTILARI BULUNDU

İngiltere’nin güneyinde Demir Çağına tarihlenen bir kazı alanında inek, at, koyun gibi hayvan kemiklerinin bir araya konulmasıyla oluşturulan melez hayvan iskeletleri ortaya çıkarıldı. Çukurlardan birinde, ilginç olarak, hayvan kemiklerinin üzerinde boğazı kesilmiş bir kadın iskeleti de bulundu.

İngiltere’nin güneyinde Demir Çağına tarihlenen bir kazı alanında ilginç buluntular ortaya çıktı.  Alanda bulunan depolama çukurlarının diplerinde inek, at, koyun gibi hayvan kemiklerinin bir araya konulmasıyla oluşturulan melez hayvan iskeletleri ortaya çıkarıldı. Çukurlardan birinde, ilginç olarak, hayvan kemiklerinin üzerinde boğazı kesilmiş bir kadın iskeleti de bulundu.

Kazı eş başkanlarından Paul Cheetham, kalıntıların bölgede MÖ 400‘lü yıllardan Roma İmparatorluğu’nun MS 43’de İngiltere’yi işgal etmesine kadar yaşamış bir topluluk olduğunu belirtti. Yiyecekleri saklamak ve soğuk tutmak için kullanılan alanlar olduğu düşünülen çukurların her birinin yalnızca 1 ya da 2 yıl kullanıldığı düşünülüyor.

Cheetham’a göre birkaç yıl depolama yeri olarak kullanılan çukurların kullanım süresi bittiğinde ise melez hayvan iskeletleri çukurların içerisine gömülmüştü. Bazı kemiklerin üzerinde et izlerine de rastlandı. Cheethan bu durumun, tanrıları onurlandırmak için yapılan bir eylem olabileceğini söyledi.

Kazının eş başkanlarından Miles Russell’a göre, değerli hayvanlara ait kemiklerin bir arada bulunması, bunların belirli tanrılara  adak olarak sunulmuş olabileceğine işaret ediyor. Russell ayrıca, bölgede bu döneme ait herhangi bir yazılı kaynak bulunmadığından kalıntıları bulunan hayvanların bu insanlara tam olarak ne ifade ettiğini anlamanın mümkün olmadığını da aktardı.

Çukurlarda bulunan melez hayvan iskeletleri arasında çeşitli kombinasyonlar bulunuyor: örneğin bir inek kafatası ile at çene kemiği, bir at kafatası ile öküz boynuzu gibi. Çukurların bazılarında kemik ve dokuma iğnesi gibi objeler kullanılarak yapılmış taraklar gibi insan yapımı aletler de bulundu. Çukurların çoğunda koyun ve inek kemiklerinden oluşan melez iskeletler ile kurban edilmiş ve bütün olarak gömülmüş köpek ve domuz iskeletleri bulundu.

Bu tür hayvan kurban etme faaliyetlerinin hafife alınmaması gerektiğini belirten arkeologlar ayrıca inek, koyun ve at gibi çukurlarda bulunan hayvanların dönemin ekonomisinin temelini oluşturduğunu ve bu tür değerli hayvanların çukurlara atılmış olmasının önemsenmesi gerektiğini vurguladılar.

Britanya’nın güneyinde yaşamış Demir Çağı insanlarının ölülerini gömmedikleri biliniyor. Dolayısı ile çukurlardan birinde bulunan boynu kesilmiş kadın iskeletinin varlığı büyük bir soru işareti. Kadın iskeletinin diğer hayvan kemikleri ile bir arada bulunduğunun altını çizen Cheetham, iskeletin kurban ayininin bir parçası olabileceğini belirtiyor. İnek, at, koyun, domuz ve köpek kemiklerinin üzerine yerleştirilmiş kadın iskeletinin bacaklarının, hayvanların arka ayakları üzerine, leğen kemiğinin ise yine hayvanların leğen kemiklerinin üzerine denk getirilmiş olması da dikkati çekiyor.

Alanda yaşamış olan Demir Çağı insanlarının ismi henüz tespit edilmedi ancak kazı alanın adı bölgede MÖ 50 yılından Roma İmparatorluğu’nun işgaline kadar yaşamış Durotriges kabilesinin varlığından yola çıkarak Duropolis olarak belirlendi. Durotriges kabilesinin kökeni tam olarak bilinmese de bölgeye Avrupa’dan geldikleri sanılıyor.

Araştırmacılar Durotriges kabilesinden kalmış çanak-çömlek, sikke ve oval biçimli mezarlar gibi buluntuların ortaya çıkarıldığını ancak kabilenin onlardan evvel bölgede yaşamış olan halkla birlikte yaşayıp yaşamadıklarını veya onları bölgeden sürüp sürmediklerini henüz tespit edemiyorlar. Bölgede Demir Çağda yaşamış olan halkın zaman içinde bir kültürel değişim yaşamış olması da ihtimaller arasında.

Yaklaşık 30 hektar olan alanda birçok çukur ve yuvarlak biçimde ev mevcut. Alanda yaklaşık 200 ev bulunuyor ancak şimdiye kadar yalnızca 16 tanesi kazılabilmiş.

Bulgular Demir Çağı insanlarının nasıl yaşadıkları, organize oldukları, ne yedikleri ve onları nasıl sakladıkları hakkında net bilgiler sunuyor. Arkeologlar bölgedeki çalışmlaarına devam ederek, Roma İmparatorluğu’nun işgalinin bölge insanlarının yaşamı üzerinde nasıl bir etkisi olduğu hakkında bilgi edinmeyi umuyor.

Kaynak: http://news.discovery.com/history/archaeology/hybrid-horse-cow-6-legged-sheep-found-in-iron-age-pit-1507211.htm