İNGİLTERE’DE GÜNÜMÜZE KADAR KESİNTİSİZ OLARAK KULLANILAN 4 BİN YILLIK KUTSAL BİR ALAN KEŞFEDİLDİ

Arkeologlar, Şubat ayında Shrewsbury’de ortaya çıkarılan kutsal mezarlığın 4 bin yıldan daha eski olduğunu söyledi. Bir Rum Ortodoks Kilisesinin olduğu bölgede keşfedilen mezarlık, arkeologlara göre İngiltere’nin bilinen en eski kutsal alanı olabilir. Bölgede ortaya çıkarılan buluntular, bu kutsal alanın Geç Neolitik Çağ’dan beri her dönemde kullanıldığını gösteriyor.

Kazı çalışmaları sırasında bulunan ahşap direkler üzerinde yapılan karbon tarihlemesi, buraya yaklaşık MÖ 2033’te yerleşildiğini gösterdi. Arkeologlar ise alanın Anglo-Sakson dönemine ait olmasını bekliyorlardı. Bölgedeki diğer buluntular arasında buzağı, domuz ve doğum sırasında ölen bir köpek vardı.

 

Arkeolog Janey Green, ortaya çıkan tarihlemenin herkesi şok ettiğini söyledi. Green’e göre bugün bir Ortaçağ kilisesinin bulunduğu bu kutsal alan, Geç Neolitik Çağ'dan Demir Çağına, sonrasında Roma'ya, Anglo-Sakson dönemine ve bugüne kadar kullanılagelmiş en eski pagan mezarlığı olabilir.

 

Geç Neolitik Çağ’a kadar uzanan buna benzer başka bir alan Dorset’teki Cranborne Chase’dir. Ancak burası bugün bir harabedir.

 

Kilise 1994 yılında Yunan Ortodoks Kilisesi tarafından İngiltere Kilisesi'nden satın alındı. Arkeologlar Shropshire Meclisinin konut yapımı için izin vermesinden sonra burada araştırma başlattılar.

 

Kilisenin rahibi Peder Stephen Maxfield, “Bu küçük kilisenin bulunduğu alanın oldukça önemli bir tarihe sahip olduğunu kim söyleyebilirdi ki. İlk geldiğimizde bu binayı çökmekte olan bir harabe olarak gördük. Şimdi ise buranın çok özel bir yapı olduğunu düşünüyoruz” dedi.

 

http://www.bbc.com