İNGİLTERE’DE TAŞ ÇAĞINA AİT 6 BİN YILLIK KÜLT ALANI KEŞFEDİLDİ

İngiltere’nin Stratford yakınlarında, güney Warwickshire´ın en eski sakinlerine ait olduğu düşünülen bir Taş Çağı kült alanı ve insan kalıntıları bulundu. Bölgede yer alan Mansell Çiftliğinde, konut yapımı çalışmasında bulunan 6 bin yıllık bu kalıntıların önemli bir keşif olduğu düşünülüyor.

Buluntular arasında Taş Çağına ait taş yapıları ve beş kişiye ait iskeletler vardı. İskeletlerin her biri özenle gömülmüştü. Ortadaki üç defin batıya dönükken, diğer iki defin doğuya dönüktü. Özenle gömülmüş olan bu iskeletler, bireylerin bir grubun üyesi olduğunu (belki de aile üyeleri) gösteriyor. Onları gömecek olan insanlar ise, diğer üyelerin nereye gömüldüğünü biliyordu.

 

Dikkatli bir şekilde alandan kaldırılan iskeletler kimliklerinin tespiti için (cinsiyetleri ve yaşları, ya da aralarında bir aile bağlantısı olup olmadığını tespit etmek için) analizlere tabi tutulacak.

 

İskeletlerin günümüze kadar ulaşması, sadece bu taş yapının ve alanın değil, muhtemelen bölgenin en eski sakinlerinden olan insanların hayatları hakkında da bir fikir sağlayacaktır.

 

Siteyi kazan Warwickshire Proje Sorumlusu Nigel Page, tam olarak taş yapının kullanılma amacını bilemediklerini, ancak ritüeller için kullanılmış olmasının kuvvetle muhtemel olduğunu söyledi. Page’ye göre bunlardan bazıları 6 bin 000 yıl önce, kozmolojik olaylarla ilişkilendirilmiş olabilir. İç çapı 9 metre olan taş yapı, Stonehenge’den farklı olarak bölmeli bir dairesel hendekle çevriliydi. Diğer bölgelerdeki benzerlerinin aksine hendek ve tümsekler savunma amaçlı değildi. Bunlar ritüeller ya da diğer şenlikler için yapılmış olmalıydı.

 

Warwickshire kuruluşunun müdürü Stuart Palmer, bunun taş devri Warwickshire'deki kültlere veya dini inançlara dair somut kanıt sağlayacağı için heyecan verici bir keşif olduğunu söyledi. 

 

https://archaeologynewsnetwork.blogspot.com.tr