İNGİLTERE’DEKİ AVEBURY RİTÜEL ALANIN STONEHENGE’DEN ÇOK DAHA ESKİ OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

Yeni yapılan bir araştırmaya göre, İngiltere’nin Avebury kentinde bulunan ve antik törenlerde ateş yakılan anıt, düşünülenden 800 yıl daha eski olabilir.

Araştırma, her biri uzun ahşap direklerle sabitlenen ve iki büyük dairesel alandan oluşan bu anıtın yaklaşık 5 bin 300 yıllık olduğunu ortaya koydu. Bu sonuç Avebury anıtının, yakınındaki Stonehenge'deki ilk taşların dikilmesinden yaklaşık 800 yıl önce yapıldığına işaret etmekte.

 

Avebury anıtının neden inşa edildiği hala gizemini korusa da, arkeologlar iki ahşap çemberin yakılmasından kısa süre önce tören veya şenliklerde kullanıldığını düşünüyor. Çalışmanın yazarı ve aynı zamanda istatistikçi bir arkeolog olan Alex Bayliss, bu keşfin Britanya’nın tarih öncesi dönemlerine ait buldukları her şeyden tamamen farklı olduğunu söyledi.  Bayliss’e göre alan muhtemelen törensel amaçlar için kullanıldı.

 

Tarihi Görünüm

 

Stonehenge çevresindeki bölge antik sitelerle dolu. Bunlar Britanya’nın tarih öncesinin bilinmeyenlerini açığa çıkarmakta.

 

Stonehenge yakınlarındaki bir bölgede bulunan kemikler, bu alanın, anıtın inşa edilmesinden çok daha önce kutsal bir avlanma sahası olduğunu gösterdi. Yakınlarda, Silbury Tepesi olarak adlandırılan alanda bulunan tarih öncesi höyük ise, asıl amacı bilinmese de alan üzerinde varlığını koruyor. Avebury, aynı zamanda Stonehenge’e benzeyen tarihi bir taş anıt olan ‘Avebury Henge’in de ev sahipliğini yapmakta. Son olarak, Durrington Walls adında bir Neolitik yerleşime ait kalıntılar, antik yemek pişirme alanlarına ait kalıntılar içeriyor ve destansı anıtı diken Stonehenge inşaatçılarının yaşadığı yer olarak düşünülüyor.

 

Avebury’deki ahşap anıtlar, Stonehenge’deki gizemli taş daireye yaklaşık 37 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Burası 1960’larda ve 1970’lerde bir boru hattının inşaat çalışmaları sırasında keşfedildi. 1980’lerin sonlarında, Cardiff Üniversitesinden arkeolog Alasdair Whittle, Avebury’deki alanda küçük bir kazı gerçekleştirdi. Kendisi ve meslektaşları, arazi boyunca yayılan büyük bir anıtın yanmış kalıntılarını buldu. Ekip, yangın kalıntılarından yola çıkarak, alan üzerinde iki adet büyük ve yan yana dairesel yapının bulunduğunu ve kalıntıların yaklaşık 4 km’lik bir alana yayıldığını tespit etti. Büyük dairelerden biri yaklaşık 250 metre çapındaydı.

 

Bayliss, bunların iki büyük gözlük gibi olduğunu ve aralarında küçük bir boşluk bulunan iki dairenin var olduğunu söyledi.

 

Whittle ise şunları kaydetti: “Antik çağdaki işçiler muhtemelen büyük hendekler kazarak ve daha sonra toprağa açılan bu çukurlara meşe odunları yerleştirerek bu yapıyı inşa ettiler. Ardından, kazılan toprağı doldurmak ve direklerin tabanını kapatmak için ağaç kütüklerini kullandılar. Böylece büyük bir çan kulesi oluştu.” Whittle anıtı inşa etmek için yüzlerce ve daha fazla ağaç kesilmiş olabileceğini de sözlerine ekledi. Ona göre, burası ciddi ve büyük bir işletmeyi andırıyor.

 

Bununla birlikte, son yıllarda, karbon tanıma teknikleri etkili bir şekilde gelişti. Bu nedenle ekip analizleri gözden geçirdi. Bu sefer, direk çukurlarındaki kömürleşmiş kalıntıları, ayrıca hayvan kemiklerini ve çömlek parçalarını gelişmiş tekniklerle tarihlendirdiler.

 

Böylece bu alanın önceki araştırmanın önerdiğinden 800 yıl daha eski olduğu ortaya çıktı. Anıt, nispeten az sayıda arkeolojik kanıt bulunan İngiltere tarihinin karanlık bir döneminde inşa edilmişti.

 

Törensel Toplanma Alanı

 

Bayliss, dönemin insan yerleşimi ya da kamp kalıntılarının azlığı nedeniyle yerleşimin uzun sürmediğini belirtti. Ayrıca toplanma yerlerinden birisinin kadınlar, diğerinin ise erkekler için olmasının mümkün olduğunu söyledi.

 

Arkeologlar, ahşap çemberlerin hemen yanında hayvan kemikleri, antik yapı kalıntıları ve Geç Neolitik konutlardan kalmış olması muhtemel seramik parçaları gibi eserler de ortaya çıkardı. Bu kalıntılar da, MÖ 2 bin 500 yılına aitti.

 

Bu yerleşim, sadece iki ya da üç tarla uzakta bulunan Silbury Tepesi'nin yükseltilmesiyle de örtüşüyor. Whittle’ye göre, yerleşim biriminden bir kısım insan inşaatta yer almış olabilir. Bunu yapanlar bu insanlar olabilirler.

 

https://www.livescience.com